• BIST 97.726
 • Altın 146,210
 • Dolar 3,5844
 • Euro 3,9885
 • Ağrı 18 °C
 • Erzurum 19 °C
 • Diyarbakır 24 °C
 • Van 18 °C
 • Kars 15 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 16 °C

Ağrı Valisi Musa Işın'ile Gündeme Dair

Ağrı Valisi Musa Işın'ile Gündeme Dair
Ağrı'da Haber Gazetesi olarak Ağrı Valimiz Sayın Musa IŞIN ile siz değerli okuyucularımız için görüştük. Kıymetli vaktini bize ayıran sayın Valimiz ile hoş bir sohbet ortamında geçen ziyaretimizde Ağrı'ya yapılan yatırımları konuştuk.

RAMAZANI EN İYİ ŞEKİLDE YAŞATMAYA ÇALIŞACAĞIZ

 

Bu yıl Ramazan ayı için güzel çalışmalarımız var. Hem il merkezinde hem de ilçelerimizde Ramazan ayını ruhuna uygun olarak yaşamak için hazırlıklarımız var. İl merkezinde orduevinin yanındaki otopark alanında Ramazan çadırı kuracağız. Kuracağımız çadırda kitap fuarı olacak. Bunların yanında çay ocakları olacak, vatandaş semaverden hem çayını içecek ve hem de birbirleri ile muhabbet edecekler. Yöresel kıyafet ve el işi nakış ve örgülerin sergileneceği bir stant olacak. Değişik ürünlerin satılacağı stantlar kurulacak, esnaflarımız burada satış yapacaklar. Aynı zamanda o alanda çocukların güzel vakit geçirebilecekleri bir lunapark kuracağız. Halkın güzel vakit geçirebileceği güzel bir ortam hazırlıyoruz. Burada Ramazan aylarında alışık olduğumuz bir takım oyunlar oynanacak. Müzik ve diğer etkinliklerimiz olacak. Ve bütün etkinliklerimiz teravih namazından sonraya olacak şekilde organize edilecek. Zaten Teravih Namazından sonra hayat başlar. Bizde ona göre bir çalışma yürüttük. Ayrıca mahallelerimizde geniş katılımlı iftar yapacağız. Geçen yıl stadyumda bin 300 kişi ile iftar yaptık, bu yıl yine böyle 6 ayrı iftar yapacağız. Kentimizin belli noktalarında vatandaşlarımız ile bir araya geleceğiz. Ayrıca şehrin belli caddelerinde yine ramazan aylarında alışık olduğumuz ışıklı yazılar yazılacak. Kısacası bu yıl ilimizde Ramazanı en iyi şekilde yaşatmaya çalışacağız İnşallah.

agri-valisi-musa-isinile-gundeme-dair.JPGagri-valisi-musa-isinile-gundeme-dair-001.JPGagri-valisi-musa-isinile-gundeme-dair.jpg

 

YENİ HASTANEMİZ ARTIK AÇILIYOR

 

Bu konu sürekli olarak gündemimizde. Tabi vatandaşlarımızın bu noktada haklı bir beklentisi var. Biz de bu beklentinin bir an önce karşılanması için çalışıyoruz. Kaç gün önce hastane inşaatında bir incelememiz oldu. Yüklenici firmadan da hastanenin son hali ile ilgili bilgi aldık ve tabi gözümüzle de gördük. Hastanemiz bu yıl açılacak inşallah. Çok hızlı bir şekilde çalışıyorlar, zamanla yarışıyorlar orada. Eylül ayı sonuna doğru biteceğini söylüyorlar. Biz de Kasım-Aralık ayı gibi hastanemizin açılışını yapmayı düşünüyoruz. Bu arada inşaatın yanı sıra, hastane iin gerekli olan malzemelerin alımı konusunda bir hazırlık var. İnşallah bu yıl bitmeden hastaneye taşınma ve burada hizmet vermeye başlayacağız.

 

KENT ORMANI ÇOK GÜZEL OLACAK

 

Kent Ormanı çok güzel gidiyor. İşletme müdürü görevlendirdik. Ve müdüre talimat verdim, Türkiye'de bir kent ormanının en güzel yapılma şekli nasıl oluyorsa o şekil bir kent ormanı için uğraş verin dedim. Burası Ağrı'dır, ne yapsan yeridir, millet anlamaz diye anlayışından uzak bir çalışma yürütülmesi lazım. Çünkü Ağrılılar, Ağrı hizmetin en iyisini hak ediyor. Bu perspektifte bakıyoruz yapılacak işlere. Bir ay içinde tüm çalışmalar bitecek, temenni ediyorum Ramazan Bayramını orada geçireceğiz. 5 milyon 500 bin TL para getirdim, dere ıslahının ve kemer köprülerinin yapılması için. Devletin tek kuruşuna ihanet edilmesine müsaade etmeyeceğim. Devletin parası ile bu fakir fukara halka ihanet edilmesine müsaade etmeyeceğim. O yüzden projeleri dikkatle inceliyor ve üstünde hassas duruyorum. Parkın bütünleyici olarak estetik bir görüntüye kavuşmasını istiyorum. Perde beton yapılacak, su sıkıştırılacak, isteyen dereye inebilecek. Derenin üstünde 2 tane kemer köprü yapılacak. Orası güzel olacak inşallah. Ayrıca oranın yanında 100 dönümlük bir yer daha var, şimdiki yer 200 dönümlük, 100 dönümü daha katıp güzel bir yer haline getireceğiz. Mesela Hz. Nuh'un Gemisi'ni yapıp oraya bırakacağız, eskiden kullanılmış tarım malzemeleri, koyun ve keçi hayvanları kent ormanının içine bırakacağız. Zihnetlendirip süsleyeceğiz. Oraya gelen vatandaş sadece lokantada, kafede oturup piknik yapmayacak. Öyle bir süsleme yapacağız inşallah laleleri, gülleri ile insanlar gelip gönüllerince eğlenirken aynı zamanda bolca fotoğraf da çekecekler.

 

 

AĞRI'YI DİYADİN TERMAL SUYU İLE ISITACAĞIZ

 

Diyadin’de güzel çalışmalarımız var. Diyadin Organize Sanayi Bölgesi ilan edildi. Burada çalışmalar başladı. Zaten daha önce serada domates üretimi başlamıştı 20 dönüm üzerinde. Üretilen domatesler hem iç piyasada hem de dış piyasada büyük ilgi gördü. Çok kaliteli bir domates üretimi var. Şimdi 1300 dönüm üzerinde bir tesis kurulacak. Tabi bununla birlikte hem istihdam açısından hem de illimize ekonomik anlamda ciddi bir kazanç sağlanmış olacak. Sera Organize Sanayi Bölgesinin temel atma törenine sayın Cumhurbaşkanımızı davet edeceğiz. Ayrıca Diyadin Termal suyu ile Ağrı'yı ısıtma gibi bir düşüncemiz var. Yapılan çalışmalar suyun buraya yeteceğine yönelik. Azerbaycan'daki bir şirket ile ortaklık var, Diyadin'de çıkan sıcak suyu Ağrı merkeze vererek ısıtacağız. Bunun yanı sıra, sağlık turizmi açısından oldukça önemli olan termal sularımızdan daha fazla yararlanmak için, putik oteller yapılacak. Yine bu sulardan mineralli ve mineralsiz su üretilecek. Enerji üretimi yapılacak.

 

KÖY İÇLERİNİ PARKE TAŞLARI İLE DÖŞEYECEĞİZ

 

Köy yollarımızın yüzde 50’si sıcak asfalta kavuştu. Bu yıl itibariyle gurup köy yollarımız bitiyor. Ondan sonra programa kaldığımız yerden devam edeceğiz. Ayrıca köylerimizin içini parke taşlarıyla döşemek için çalışma başlattık. Mayıs ayının 14'ünde şantiye kurulması ile ilgili ihale yapacağız. Yapılan ihalenin ardından köylerimizde böyle güzel bir çalışma yürüteceğiz. Bu yıl bu çalışmamıza başlayacağız, köylerimizin içini parke taşlarıyla döşeyeceğiz.

 

İKİNCİ TIR PARKINI YAPIYORUZ

 

Şuan yaptığımız tır parkı bitiyor, bu yıl faaliyete sokacağız. Ayrıca 2. tır parkı için çalışma başlattık. İnşallah 2. tır parkını da başka bir yöntemle ihaleye çıkarıp yapımı için gerekli adımları atacağız. Bununla birlikte Gürbulak sınır kapısında da çalışmalarımız var. İnşallah oradaki sıkıntıları giderecek ve vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına cevap verecek bir noktaya geleceğiz.

 

 

YÜZÜNCÜ YIL MAHALLESİNE TOKİ GİRİYOR

 

Bu konudaki görüşmeler, çalışmalar devam ediyor. Fırat Mahallesi için TOKİ 2. etaba  başlayacak. 5 mahallemiz üzerinde çalışma başlattık, 100. Yıl Mahallesi üzerinde şu anda duruyoruz. 100. Yıl Mahallesine bu çalışmayı başlatamamıştık. Orada da inşaat başlamalı. Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü ile birlikte bu yıl 100. Yıl Mahallesinde çalışma başlatmayı düşünüyoruz.

 

Bunun dışında dar gelirli ailelere yönelik yapılan TOKİ konutları ile ilgili de bir çalışmamız oldu. Burada hak sahibi olan kişilerin kendilerine ihtiyaçları olduğu için verilen daireleri kiraya verdiklerini gördük. Bu şekilde de çeşitli sorunlar ortaya çıkıyor ve buradaki ailelerin şikayetleri oluyor. Bu yüzden bu evlerde oturmayan ve kiraya verenleri çıkardık. 100 civarında kişi çıktı, geri kalanları da oradan çıkarılacak ve sadece ihtiyaç sahibi olan burada oturacak olanlar kalacak. Diğer taraftan bu yönde talepte bulunan vatandaşların çoğunlukla köylerde arazi sahibi olduğunu görüyoruz. Kente geldiklerinde hiçbir şey yapmayıp sadece devletin verdikleri ile geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar. Halbuki ilimiz tam bir tarım kenti. Vatandaşlarımız tarıma, hayvancılığa yönelik çalışmalar yürütse hem üretim yapacak hem de kendi geçimlerini daha iyi sağlayacaklar. Biz de köyde kalıp çiftçilik yapmak isteyenlere ev yaparız. Bana göre bu daha doğru. Ben burada konutların yapılmasını doğru bulmuyorum.

 

 

MAHALLELERE GENÇLİK MERKEZLERİ KURUYORUZ

 

Şu anda bir gençlik merkezimiz var. Ama biz hemen her mahalleye Gençlik Merkezi yapacağız. Ayrıca büyük köylerimizde gençlerin zaman geçirebilecekleri, internetten istifade edip ders çalışabilecekleri mekanlar oluşturabilmek için bu yıl güzel yerler yapacağız. Bununla birlikte yine mahallelerimize ve büyük köylerimize Aile Destek Merkezleri açaçağız. Hem gençlerimizin hem de kadınlarımızın vakitlerini olumlu yönde değerlendirmeleri, meslek sahibi olmaları ve ailelerini maddi destek vermelerini sağlayacağız.

 

ŞEHİR KÜTÜPHANESİNİ MÜZEYE ÇEVİRİYORUZ

 

Biliyorsunuz yakın zamanda Kültür ve Kongre Merkezinde yeni ve modern büyük bir kütüphanemizin açılışını yaptık. Burada çok güzel bir ortam hazırladık. Hem öğrencilerimizin ders çalışmaları, hem de araştırma yapmaları için güzel bir kütüphanemiz var. Eski Kütüphane binasını da müze yapacağız. Ağrılıların gezebilecekleri güzel bir ortam oluşturacağız. Ağrı’da bulunan çeşitli tarihi eserleri artık kendi müzemizde sergileyeceğiz.

 

ÇAĞRI MERKEZİ

 

Halihazırda bir iş adamımız tarafından Telekom binasında bir çağrı merkezi hizmet veriyor ve burada 400 civarında gencimiz istihdam ediliyor. Çağrı merkezi binasının yapımı ile ilgili de arsa temini yapıldı. İnşallah binası yapıldığında kapasite artacak ve burada ciddi bir istihdam oluşacak.

Bunların yanı sıra birçok çalışmalarımız ve projelerimiz devam ediyor. Bunlar da şekillenince vatandaşlarımızla paylaşacağız. 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Agridahaber.com - Ağrı Haberleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.