• BIST 106.843
 • Altın 142,669
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209
 • Ağrı 20 °C
 • Erzurum 16 °C
 • Diyarbakır 27 °C
 • Van 18 °C
 • Kars 14 °C
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 22 °C

Nail Olpak: 2016’da Büyümenin Lokomotifi İç Talep Olacak

Nail Olpak: 2016’da Büyümenin Lokomotifi İç Talep Olacak
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, 2016'da büyümenin lokomotifinin iç talep olacağını belirtti.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, 2016'da büyümenin lokomotifinin iç talep olacağını belirtti.

Olpak, ayrıca yatırım ve ihracat tarafında negatif sinyallerin önemle ele alınması uyarısında bulundu.

Nail Olpak, ilk 3 ayın büyüme verilerini yorumladı. Olpak, şunları kaydetti:

"Türkiye ekonomisi, 2016 yılının birinci çeyreğinde yüzde 4,8 ile pozitif büyüme eğilimini sürdürmüş ve 26 çeyreğe ulaşan bu performansı ile 2016 yılı geneli için oldukça olumlu bir işaret vermiştir. Yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen 4,8 puanlık bu oran, Orta Vadeli Program kapsamında belirlenen yüzde 4,5 oranındaki yılsonu beklentisini güçlendirmektedir. ABD, Çin ve Euro Bölgesi'nin başını çektiği küresel ekonomide gözlenen durgunluğun yanı sıra bölgemizde jeopolitik bağlamda artan gerilimlere rağmen Türkiye ekonomisinde yakalanan bu trendi önemsiyoruz."

Makro ekonominin büyümenin devam edeceğini ortaya koyduğunu anlatan Olpak, şu açıklamalarda bulundu:

"Bu ortamda iş aleminin temsilcileri olarak bizlerin de Türkiye ekonomisine olan inancımız sürmektedir. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,7 artış kaydeden sanayi üretiminin bu dönemde büyüme rakamlarına olumlu yansıdığını görüyoruz. Bu dönemde sanayinin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) içerisindeki payının artış kaydetmesi ve sektörün önceki seneye göre yüzde 5,9 büyümesi diğer sevindirici gelişmeler olmuştur. Bununla birlikte 2015 yılı genelinde GSYH içindeki payı yüzde 9,1 olan tarım sektörünün 2016 yılının ilk çeyreği itibariyle yüzde 4,6'ya gerilemesi ise olumsuz bir tablo oluşturmuştur.

Kamu yatırımlarındaki 1,2 puanlık artışa karşın özel sektör yatırımlarının yüzde 0,3 azalması erken gelen bir uyarı olarak değerlendirilmelidir. Hem kamu hem de özel sektörde inşaat yatırımlarının artış kaydetmesi memnuniyet verici. Ancak her iki sektörün de makine ve teçhizat yatırımlarının azalması üzerine dikkatle eğilmemiz gereken bir meseledir.

2015 yılı genelinde büyümenin itici gücü olan hane halkı tüketiminin yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,9 artmasının yanı sıra devletin nihai tüketim harcamalarının yüzde 10,9 artış kaydetmesi, iç talepteki canlılığın sürdüğüne işaret etmektedir. Bu tablo bize iç talebin 2016 yılında büyümenin lokomotifi olacağını gösteriyor. Bununla beraber hatırlanacağı üzere yılın ilk 3 ayında ihracat yüzde 6,2 oranında azalmıştı. Böylece net dış talebin 2016 yılının ilk çeyreğinde büyümeye negatif etki ettiğini görüyoruz. İhracatın Nisan ayında yüzde 10,2 azalarak yılın ikinci çeyreğine de olumsuz bir giriş yaptığını göz önüne aldığımızda dış talebin maalesef önümüzdeki dönemde de büyümeye etkisinin negatif olacağını öngörebiliriz. Gerek özel sektör yatırımları gerekse dış talepteki negatif sinyalleri dikkate almalıyız.

4,8 puanlık bu büyüme oranının piyasa beklentilerinin bir miktar üzerinde olduğunu görüyoruz. Bunun piyasanın bütün aktörleri açısından sevindirici bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Yine de yüzde 4,8'lik bu oranı yeterli görmemeli, Türkiye ekonomisinin kendi potansiyeline ulaşması ve hatta bu potansiyelini aşabilmesi için bütün gücümüzle çalışmamız gerektiğinin bilincinde olmalıyız."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Agridahaber.com - Ağrı Haberleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.