• BIST 106.843
 • Altın 142,580
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209
 • Ağrı 24 °C
 • Erzurum 23 °C
 • Diyarbakır 32 °C
 • Van 20 °C
 • Kars 21 °C
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 25 °C

Numan Kurtulmuş: Nitelikli Medya, Bir Ülkenin En Önemli Güçlerinden Birisidir

Numan Kurtulmuş: Nitelikli Medya, Bir Ülkenin En Önemli Güçlerinden Birisidir
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, nitelikli bir medya varlığının o ülkenin en önemli güçlerinden birisi olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, nitelikli bir medya varlığının o ülkenin en önemli güçlerinden birisi olduğunu söyledi. Kurtulmuş, "'Bir ülkenin gücü sadece ekonomik gücü ile, sadece askeri gücü ile, sadece kişi başına düşen milli geliri ile bir ülkenin gücü ölçülmez. Başka ölçütleri de vardır. Bunlardan birisi de nitelikli medyadır. Yaygın, nitelikli o ülkenin hem kalkınmasına destek olan, hem o ülkenin tanıtılmasına destek olan, hem o ülkenin kültürünü ve medeniyetini çoğaltan nitelikli bir medyanın varlığı da o ülkenin en önemli güçlerinden birisidir.'" dedi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Basın İlan Kurumu'nun düzenlediği programda "yeni nesil gazetecilik eğitimi" alan gazeteci adaylarının sertifika törenine katıldı. Mercure Hotel'de düzenlenen programda konuşan Kurtulmuş, "'Gazetecilik genel olarak medya ama gazetecilik önemini kaybediyor mu? Kaybetmiyor mu? Özellikle sosyal medyanın çıkması elektronik ortamın yaygınlaşması acaba gazeteciler yani basılı eski tabirle matbuata bir rakip olarak çıkıyor mu? Çıkmıyor? Bu sektör kaybolur mu? Kaybolmaz mı? Tartışması devam ediyor. Benim kanaatim medya sektörü çok şekillenecek. Hem görsel medya, hem sosyal medya hem elektronik medya hemde yazılı medya çok şekillenecek, çok çeşitlenecek ama ne olursa olsun matbuat bir türlü varlığını sürdürecek. Dünyanın her yerinde de varlığını sürdürecek. Onun için sakın ha matbuat ölüyor, yazılı basın ölüyor gibi bir duygu içerisinde olmayın. Yazılı basın ama işi zorlaşarak, niteliğini daha fazla artırmak zorunda kalarak bundan sonra bir varlık mücadelesini sürdürecek.'" şeklinde konuştu.

Nitelikli medyanın bir ülkenin en önemli güçlerinden biri olduğunu belirten Kurtulmuş, "'Bir ülkedeki medyanın gücü, bir ülkedeki özellikle yazılı medyanın gücü aslında o ülkenin en önemli soft power diyoruz ya yumuşak güç, en önemli yumuşak güçlerinden birisidir. Bir ülkenin gücü sadece ekonomik gücü ile, sadece askeri gücü ile, sadece kişi başına düşen milli geliri ile bir ülkenin gücü ölçülmez. Başka ölçütleri de vardır. Bunlardan birisi de nitelikli medyadır. Yaygın, nitelikli o ülkenin hem kalkınmasına destek olan, hem o ülkenin tanıtılmasına destek olan, hem o ülkenin kültürünü ve medeniyetini çoğaltan nitelikli bir medyanın varlığı da o ülkenin en önemli güçlerinden birisidir. Sadece çok satan gazetelerden, sadece çok büyük reyting alan televizyonlardan bahsetmiyorum. Tabi ki tiraj ve reyting bu anlamda medyanın başarısının objektif ölçütlerinden birisidir ama her şey değildir. Dolayısıyla burada bir ülkenin önemli güçlerinden birisi de nitelikli bir medyanın varlığıdır.'" ifadelerini kullandı.

'Bir doğu bir batı dili bilmek bir medya mensubu için çok iyi bir şeydir." diyen Kurtulmuş şu ifadeleri kullandı: "'Bütün üniversite mezunu bütün genç entelektüelleri için aslında çok iyi bir şeydir. Eyvallah bir doğu dili bilin, bir batı dili bilin mümkünse daha fazla bilin ama en önemlisi Türkçeyi en iyi şekilde bilmek ve kullanmaktır. Çünkü siz buradaki 79 milyon vatandaşımıza kendi anadilimiz üzerinden bir şeyler anlatacaksınız ve bunları anlatırken de hem konuşma diliniz ama daha önemlisi yazı dilinizin çok iyi olması ve çok iyi bir şekilde gazeteci olacağınız için bunun çok iyi geliştirilmesi lazım. Bunun yolu da çok iyi okumaktan geçiyor.''

Konuşmaların ardından gazeteci adaylarına sertifikaları dağıtıldı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Agridahaber.com - Ağrı Haberleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.