• BIST 97.559
 • Altın 144,656
 • Dolar 3,5587
 • Euro 3,9715
 • Ağrı 22 °C
 • Erzurum 21 °C
 • Diyarbakır 30 °C
 • Van 20 °C
 • Kars 21 °C
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 18 °C

Teknoloji Dünyası "Argela 5g Çalıştayı"nda Buluştu

Teknoloji Dünyası "Argela 5g Çalıştayı"nda Buluştu
BTK Başkanı Sayan:- "Ülke olarak ürün geliştirmeye odaklanarak 5G’ye yerli yazılım ve donanımla ulaşacağız. 5G vizyonu için kamu, özel sektör ve akademi olarak birlikte yürümeli, Ar-Ge ve yerli üretim çalışmalarımızı daha da yoğunlaştırmalıyız"- Argela G

İSTANBUL (AA) - Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, akademisyenler, bakanlıklar, genel müdürlükler, işletmeciler ve tedarikçilerle birlikte 5G TR Forumu'nu kurduklarını belirterek, "Ülke olarak ürün geliştirmeye odaklanarak 5G’ye yerli yazılım ve donanımla ulaşacağız." dedi.

Türk Telekom iştiraki Argela tarafından yapılan açıklamaya göre, Argela, 5G alanındaki teknolojik gelişmeler ve trendlerin konuşulduğu ikinci 5G Çalıştayı'nı İstanbul'da gerçekleştirdi.

Teknoloji dünyasının önde gelen kurumlarından isimleri bir araya getiren çalıştayda; Türkiye ve dünyada gerçekleştirilen 5G çalışmalarının yanı sıra Türkiye'de milli ve güvenli bir 5G altyapısı kurulması adına akademi, özel sektör ve kamu kuruluşları arasında geliştirilecek iş birliklerinin önemine de odaklanıldı.

Türk Telekom, Türkiye'nin dijital devrimini gerçekleştirme vizyonu doğrultusunda geleceğin teknolojilerine yatırım yapmayı sürdürüyor. Mobil geleceğin temelini oluşturan 5G teknolojileri konusunda uzun zamandır yoğun çalışmalar sürdüren ve 5G’nin yol haritasının çizilmesinde dünyada etkin rol oynayan Türk Telekom, uluslararası ölçekte de ses getiren çalışma ve etkinliklere imza atıyor.

5G standartlarının gelişiminde temel yapı taşı niteliğindeki patent başvuruları ve çözümleriyle dünya telekomünikasyon endüstrisinin ilgi odağı olan Türk Telekom iştiraki Argela, 5G alanındaki teknoloji ve trendleri konuşmak üzere bu yıl ikincisini düzenlediği "5G Çalıştayı"nda, Türkiye ve dünyadaki teknoloji liderlerini İstanbul’da bir araya getirdi. Çalıştay’da; Türkiye’de milli ve güvenli bir 5G altyapısı kurulması adına; akademi, özel sektör ve kamu kuruluşları arasında gerçekleştirilecek iş birliklerinin önemi de vurgulandı.


- "5G’ye yerli yazılım ve donanımla ulaşacağız"


Etkinlikte; BTK Başkanı Sayan, Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) AR-GE ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanlığından Ar-Ge Direktörü Hikmet Kangal, Argela Genel Müdürü Bülent Kaytaz’ın yanı sıra Georgia Institute of Technology Öğretim Üyesi Prof. İlhan Fuat Akyıldız ve AB 5G Altyapı Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Jacques Magen da bir konuşma yaptı.

Çalıştay katılımcılarına hitap eden Sayan, ülke olarak ürün geliştirmeye odaklanarak 5G’ye yerli yazılım ve donanımla ulaşacaklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Argela’nın düzenlediği bu etkinliği, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın bilgi teknolojileri ve iletişim alanında yerli ve milli üretime yönelik vizyonlarının kamu ve özel sektörle birlikte hayata geçirilmesi hedefinin bir parçası olarak görüyoruz. Ayrıca Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Argela ve Aselsan’ın yerli ve milli iletişim teknolojileri geliştirilmesine yönelik çalışmalarını da tebrik ediyorum. 5G teknolojilerinde standartlaşma konusunda tüm dünyada yarış sürüyor. Bu teknolojilerin beklenenden de önce hayatımıza gireceğini söyleyebiliriz. Ülke olarak bu alanda söz sahibi olmalı; 5G vizyonu için kamu, özel sektör ve akademi olarak birlikte yürümeli ve Ar-Ge ve yerli üretim çalışmalarımızı daha da yoğunlaştırmalıyız. Konuyla ilgili akademisyenler, bakanlıklar, genel müdürlükler, işletmeciler ve tedarikçilerle birlikte 5G TR Forumunu kurduk."

Argela Genel Müdürü Bülent Kaytaz da Argela'nın 5G alanındaki Ar-Ge çalışmalarına devam ettiğini ve son olarak dünyanın Ar-Ge alanındaki en itibarlı konsorsiyumlarından biri olan "ON.Lab" konsorsiyumuna katıldıklarını aktararak, "Telekomünikasyon ağlarının akıllandığı bu dönemde 5G için temel yapı taşı niteliğinde olan ve bizim de vizyon olarak belirlediğimiz programlanabilir ağ konseptine uyumlu teknolojileri geliştirmeye başladık." bilgisini verdi.

Kaytaz, şunları kaydetti:

"Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız çözümlerimiz de mevcut. Bunlardan biri, 5G teknolojileri için ölçeklenebilir ve esnek mimarisiyle geleceğin mobil iletişim ihtiyaçları için yüksek kapasiteli, kişiselleştirilmiş ağ ve hizmet çözümleri sunulmasına olanak sağlayan çözümümüz ProgRAN’dır. ProgRAN için bugüne kadar 12 uluslararası patent başvurusunda bulunduk; yeni başvurularla patent sayımızı kısa zaman içinde artırmayı planlıyoruz. Diğer taraftan ülkemizin yazılım ve teknoloji konusunda milli çözümlerle ilerlemesi konusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yerli ve milli teknoloji altyapısı geliştirilmesi konusunda devlet kademelerindeki yetkililerin de iradesinin tam olduğunu görüyoruz. Hep birlikte milli teknoloji altyapısını hedeflenen noktaya getireceğiz."


- Argela, "Open Networking Laboratories" Konsorsiyumuna katıldı


Verilen bilgiye göre, 5G standartlarının oluşumuna aktif katkıda bulunmak için çalışmalarına tüm hızıyla devam eden Argela, dünyada ve Türkiye’de bu konuda çalışan kamu, özel sektör ve üniversiteler ile yakın iş birliği içinde çalışıyor. Bu kapsamda, çalıştayda Argela’nın "Open Networking Laboratories (ON.Lab)" ile yaptığı iş birliği çalışmaları hakkında da bilgi verildi.

On.Lab Konsorsiyumu, farklı boyutlarda ağlar ve uygulamalar için Yazılım Tabanlı Ağlar (SDN) ve Ağ Fonksiyonlarını Sanallaştırma (NFV) bazlı araçlar ve platformlar geliştiriyor. Argela çözümleriyle ON.Lab'ın iki büyük projesinde (ONOS-Açık Ağlar Yönetim Sistemi ve CORD-Veri Merkezi Mimarisi Yeniden Yapılandırılmış Merkez Ofisi) aktif olarak rol alıyor.

Argela ProgRAN ürününü, 5G kurulumu için SDN ve NFV bazlı bir platform olan M-CORD projesine entegre ediyor. ProgRAN entegre edilmiş M-CORD Haziran 2016’da hazır olacak ve Argela, Çin’de gerçekleşecek olan Mobil Dünya Kongresinde diğer iş ortaklarının da katılımıyla ortak bir demo gerçekleştirecek.

Argela 5G Çalıştayı’nda SSM Ar-Ge ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanlığından Ar-Ge Direktörü Hikmet Kangal da "4,5G'den 5G'ye Geçiş ve Yerli Sanayinin Önemi" başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

Etkinlikte ayrıca Georgia Institute of Technology Öğretim Üyesi Prof. İlhan Fuat Akyıldız, "5G Teknolojilerindeki Gelişmeler" başlıklı bir konuşma yaparken, Argela Ar-Ge, Teknoloji ve İnovasyon Merkezi Başkanı Dr. Metin Balcı da "Argela 5G Çalışmaları" hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Çalıştay kapsamında Argela’nın 5G’yi etkinleştiren teknolojiler çerçevesinde geliştirdiği Programlanabilir Radyo Erişim Ağları, Yazılım Tanımlı Ağlar & Network Fonksiyonlarının Sanallaştırılması ve Yazılım Tanımlı Ağlar Tabanlı Kurumsal Ağ Çözümü ürünlerinin demoları da yapıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Malatya'da Anneler Günü14 Mayıs 2017 Pazar 20:23
 • Engellilerin Bir Günlük Askerlik Heyecanı14 Mayıs 2017 Pazar 13:25
 • Ardahan'daki İlk Fetö Davası Yarın Görülecek14 Mayıs 2017 Pazar 13:08
 • Bilim Adamları Ahlat'ı Gezdi14 Mayıs 2017 Pazar 13:02
 • Muş'ta Hemşireler Günü13 Mayıs 2017 Cumartesi 21:45
 • Erzurum'da Çocukların Mezuniyet Sevinci13 Mayıs 2017 Cumartesi 21:41
 • Vali Yavuz Şehit Aileleriyle Bir Araya Geldi13 Mayıs 2017 Cumartesi 18:50
 • Muş'a Yeni Kütüphane Binası13 Mayıs 2017 Cumartesi 18:41
 • Adilcevaz'dan Kısa Kısa13 Mayıs 2017 Cumartesi 14:17
 • Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu Muş'ta:13 Mayıs 2017 Cumartesi 13:48
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Agridahaber.com - Ağrı Haberleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.