• BIST 107.206
 • Altın 142,794
 • Dolar 3,5533
 • Euro 4,1312
 • Ağrı 27 °C
 • Erzurum 22 °C
 • Diyarbakır 35 °C
 • Van 23 °C
 • Kars 24 °C
 • İstanbul 29 °C
 • Ankara 32 °C

Yıldırım kendi partisini yerden yere vurdu

Yıldırım kendi partisini yerden yere vurdu
Tutmamasını ulu orta tutanların inancına adeta saygı göstermeme şeklinde bunu yapmaları partimize fayda yerine zarar vermektedir. Tutmuyorsa bir birey saygı göstererek kendi evinde,

AK Partili arkadaşlarla beraber çıktık mescitten bahçeye doğru. Oradaki AK Partili milletvekili arkadaşlar, kamelyanın etrafından halk oluşturarak çay, kahve içenleri göstererek 'Kadri hoca sizin iftarınız  galiba öğle vakti başlıyor' demeleri beni üzdü. Ne diyeceğim, nasıl cevap vereceğim? Hepsi seferi, ilaç kullanıyor mu diyeceğim? Hepsi kadın değil ki kadınlık hallerine engeldir diyeyim. Bunlar bizi zor duruma sokuyor. Kaldı ki devrimciliğin ve ilericiliğin ölçütü de ulu orta oruç yemek, içki içmek değil. Bunu yapanların yapacakları yerler kendi özel odaları ve evleridir"  dedi.

"PARTİMİZDEN SOĞUYAN DİNDAR KÜRTLERİN HANGİ ADRESE GİDECEĞİNİ SÖYLEMEME GEREK YOK"

HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında HDP'ye oy veren Müslüman Kürt'lerin beklentilerini partinin dikkate almak zorunda olduğunu bildirdi.  Kadri Yıldırım partisinin geleceğini düşünerek yaptığı yapıcı eleştirilerden dolayı 'ihanet etmek,  ikinci falanca olmak, çatlak oluşturmak, parti disiplininin dışına çıkmak' ithamlarını reddettiğini vurgulayarak şöyle konuştu: "Partimiz HDP'ye verilen oyların yaklaşık 95'inin sahibi olan dindar Müslüman Kürt halkının beklentileri vardır ve parti olarak bu beklentileri dikkate almak zorundayız. Bilindiği gibi  HDP'nin içinde Müslüman Kürt halkından başka bazı ideoloji, etnik köken ve inanç sahibi bileşenler vardır. Normal şartlarda bu mozaik memnuniyet vericidir. Dışarıya yansıya bir görüntü vardır ki adı geçen bileşenlerden kontenjan olarak seçilen milletvekillerinin kendi kitlesel tabanları potansiyel  olarak onları milletvekili  olarak seçebilecek durumda değildir. Onları da öbür bileşenlerin temsilcilerini de Müslüman Kürt halkı seçmiştir. Müslüman Kürt halkı 'ben kendimi şu adayda, şu organda, şu teşkilatta görüyorum' diyebilmelidir. Bunu diyecek şekilde biraz önce saydığım ortam oluşturulmalıdır. Bunun aksi uygulamalar dindar halkımızın haklı olarak partimizden soğumasına yol açmaktadır. Bunların binlercesine şahidim ve üzülüyorum. Aradığını partimizde bulamayan ve partimizden soğuyan dindar Kürtlerin  adres olarak nereye gideceklerini söylememe gerek bile yoktur. Dolayısıyla halk kendini milliyeti ve dini  arasında bir tercih yapmakla karşı karşıyaymış gibi  ikilem içinde görmemelidir.  Partimiz bu konuda ciddi tedbirler almalıdır. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da rakip siyaset bunu asla  affetmeyecek ve aleyhte kullanmaktan çekinmeyecektir. bugün MHP dahil olmak üzere Meclis'teki partilerde değişimin gereğine inanılıyorsa HDP'nin bundan geri kalmak istemez veya dindar Müslüman Kürt halkının beklentilerini önemsememesi düşünülemez. Bize düşen bu yapıcı eleştirilerimizi halkımızla paylaşmaktır."

"RAMAZAN AYINDA LGBTİ EYLEMLERİNDE PARTİMİZ ADINA BULUNMALARINDAN HALKIMIZ RAHATSIZ OLUYOR" 

Kadri Yıldırım,  gazetecilerin konuyu örneklerle detaylandırılmasını istemesi üzerine şunları söyledi: "Rengi, dili, dini, cinsi ne olursa olsun insan hakları noktasında herkes eşit insan haklarından yararlanmalıdır. Bileşen veya bireylerimizin LGBTİ eylemlerinde, yürüyüşlerindeRamazan ayına ki bu İslam kutsallarından birisidir, hakaret edildiği bir ortamda partimiz adına orada bulunmaları ve bu hakarete ses çıkarmamaları  gizli bağlamda sanki bu yapılanları benimsiyor gibi oluşuyor halkımız bundan rahatsızlık duymaktadır. LGBTİ bireyleri de herkes gibi insan haklarından yararlanmalıdır ancak bu ayrı meseledir. Biraz önce söylediğim görüntülerin ortaya çıkması ve bunun üzerinden saldırılarda bulunulması ayrı eylemdir.

İLERİCİLİĞİN ÖLÇÜTÜ ULU ORTA ORUÇ YEMEK, İÇKİ İÇMEK DEĞİL

Ramazan ayında oruç  tutmak Müslüman için farzsa tutar, bir birey oruç tutmadığı zaman bu kendisini ilgilendirir. Tutmamasını ulu orta tutanların inancına adeta saygı göstermeme şeklinde bunu yapmaları partimize fayda yerine zarar vermektedir. Tutmuyorsa bir birey saygı göstererek kendi evinde, odasında bunu yapması bana göre uygun olur. Geçen gün genel kurul yapılan binanın aşağısında mescit var. Öğle namazını kıldım.  AK Partili arkadaşlarla beraber çıktık mescitten bahçeye doğru. Oradaki AK Partili milletvekili arkadaşlar, kamelyanın etrafından halk oluşturarak çay, kahve içenleri göstererek 'Kadri hoca sizin iftarınız  galiba öğle vakti başlıyor' demeleri beni üzdü. Ne diyeceğim, nasıl cevap vereceğim? Hepsi seferi, ilaç kullanıyor mu diyeceğim? Hepsi kadın değil ki kadınlık hallerine engeldir diyeyim. Bunlar bizi zor duruma sokuyor. Bocaladığımız durumlar meydana getiriyor. Bunların yapılması partimize zerre kadar fayda getirmiyor ama tonlarca zarar getiriyor. Kaldı ki devrimciliğin ve ilericiliğin ölçütü de ulu orta oruç yemek, içki içmek değil. Bunu yapanların yapacakları yerler kendi özel odaları ve evleridir."

"İNSANLIK DIŞI BİR EYLEM"

Kadri Yıldırım, Atatürk Havalimanındaki terör saldırısına ilişkin, "İnsanlık dışı bir eylem. Neresinden bakılırsa bakılsın kim yapmış olursa olsun insanlık dışı bir eylem. Hepimizin kınaması gereken bir eylemdir" dedi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Agridahaber.com - Ağrı Haberleri | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.