foton_kusagi_photon_belt.jpg

Burçlarda gerçeklik payı var ama burççulukta yoktur! Sözlükte kule, kale, hisar mânâlarına gelen “burç” sözcüğü, astronomi dilinde, samanyolu galaksisinde yani güneş sisteminde yer alan on iki takımyıldızının her birisine verilen isimden ibarettir. Tekili burç, çoğulu burûctur.
    Burûc, aynı zamanda kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim'in 85. Sûresinin(Burûc Sûresi) de adıdır. Bu sûre, gökyüzünün burçlarına yeminle başladığı için Burûc Sûresi adını almıştır. İlk âyette ifade mealen şöyle geçer. “Yemin olsun burçlarla dolu gökyüzüne.”1
    Özellikle son zamanlarda burç kelimesini ve burçlarla ilgili insanlara atfedilen karakter yorumlarını oldukça sık duyar olduk.
Burçlar aslında astroloji bilimi olarak oldukça önemli izâhatlara ulaşılabilen ve kâinatın yaratıcısı yüce Allah’ın kudretini ve sanatkârlığını ispatlama yönüyle oldukça gereklidir. Ancak burada mevzu bahis olan konu şu burçlar mı insanın karakterini belirler yoksa yüce yaratıcımız mı? 
Eğer cevabımız hâşâ burçlarsa bu işin sonu ta dinden çıkmaya kadar varabilir. Çünkü karakterimizi de bizimle birlikte vücuda getiren yüce Allah'tır.

      Yani inkârcılardan olmak ya da olmamak. Çok ince ve dikkatle üzerinde durulması gereken bir noktadır.


     Bundan ötürü özellikle toplumu oluşturan temel yapı taşı olan aileler özellikle burçlar üzerinden oldukça hırpalanmaktadır.Pek kıymetli annelerimiz, eşlerimiz ve kızlarımız örtülü bir şekilde fal illetine çekilmekte böylelikle toplum yozlaştırılmaktadır. Bizimse bu durumun farkına varmamız bile yıllar alabiliyor. Zaten üzerinden yıllar geçen bir şey artık kalıplaşmış bir kayaya dönüşüp maneviyatımızın önünü tıkayan bir engel olarak karşımıza çıkıyor. 

    Yukarıda da zikrettiğimiz üzere burçlar astroloji biliminin en önemli dayanaklarıdır. Bu yönüne hiç bir itirazımız yok ancak falcılığa ve gaybdan haber vermeye başladığı andan itibaren burçlar tamamen gerçeğin dışına çekilmekte ve böylelikle yüce dinimiz ayetler üzerinden sömürülmektedir. Siz siz olun burçların gerçeklik payı olduğuna inanın ancak bu ince çizgiyi de lütfen koruyun. Karakterinize şekil veren yegâne terbiye edicinin ALLAH'tan başkası olamayacağına da tam anlamıyla iman getirin ki sıratı müstakimde sabit kalasınız. Selam ve dua ile.


Dipnotlar: 

1. Buruc Sûresi: 1,

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.