Dünya bilişim ve iletişim çağını yaşarken, bizim hala batı medeniyeti tarafından oluşturulan değerlerimize aykırı düşünce akımlarına kapılmamız, kendi medeniyetimizi içselleştirerek hayata geçirmediğimizdendir.

     İslam dünyası hızla çözülmekte ve değer kayıpları yaşamaktadır. Her bir İslam ülkesi, kendi yaralarını diğer İslam ülkeleriyle birlikte sarması gerekirken ne yazık ki ayrı ayrı Batı’ya sığınma yarışı gözlemlenmektedirler.

     İslam dünyasının bugün ki hazin durumuna “gerçekçi, uygulanabilir ve sürdürülebilir çözümler üretmek gerekmektedir.” Bu ağır ve ihmal edilemez görev, tefekkür sahibi hiçbir Müslüman’ın kaçınmayacağı, kaçınmaması gereken bir sorumluluktur.

     İttihat ve Terakkiciler, sadece Osmanlı devleti ve hilafeti değil, bütün bir İslam dünyasının parçalanmasına sebep olmuştur

     Osmanlı imparatorluğunun yıkılması ile oluşturulan İslam devletçikleri bugün kendi içlerinde de parçalanıyor ve geleceği son nokta ise haçlı ordularına yahut ekonomiyi, askeri gücü, politikayı ellerinde tutan gizli lobilerin, Yahudi ve Hıristiyan çetelerin hizmeti altına girmiş olacaklardır.

     İslam coğrafyalarında gerçekleşen katliamları, soykırımları, felaketleri Osmanlı sonrası İslam ülkelerinin tekrar bir bayrak altında toplanamamasına bağlayabiliriz. Bizler fitneci kuvvetler tarafından dışarıdan müdahalelerin yanında kendi içimizde de mezhepsel ayrılıklara düşürülerek git gide daha çok parçalanıyoruz.

     İslam birliğinin oluşması, Türkiye’nin ve İslam dünyasının geleceği açısından çok önemli ve tarihi bir görev olacaktır. 

     İslam dünyasının günümüz problemlerini düzenlemek ve İslam’a dünya üzerinden söz sahibi olabileceği yeni bir profil oluşturabilmek için öncelikli yol İslam ülkelerinin birliğinden geçer. Bu nedenle İslam birliğinin kurulması, İslam ülkelerinin refahı, huzuru için vazgeçilmez tek çaredir.

     Bugün İslam parlamentosu ve icra heyetinin, İslam dayanışma fonunun, İslam adalet divanının, İslam ani müdahale gücünün, İslam insani haklar mahkemelerinin, İslam ülkeleri savunma sanayi işbirliğinin, İslam ülkeleri savunma işbirliğinin, İslam ülkeleri ekonomi işbirliğinin oluşturulması demek, İslam dünyasının tek söz sahibinin İslam olması demektir. Yeryüzündeki esas adaleti ve düzeni sağlayacak şey İslam birliğinden geçer.

     Her İslam ülkesinde kesinlikle bir İslam birliği bakanlığı oluşturulmalıdır. Müslüman bir ülkede nasıl ki Avrupa birliği bakanlığı her ne kadar olağan bir durumsa;  İslam birliği bakanlığının kurulması da bir o kadar gereklidir.

     Küresel güçlerin; İslam dünyası üzerinde en çok beslendiği nokta parçalanmalar iken, İslam ülkelerinin ısrarla bu parçalanmalar üzerine gitmesi ve Allah’ın emrettiği gibi biri birine tutunmaması onları daha çok besliyor. Her geçen gün sömürgelerinden daha çok isteyen ve doyurulmaz birer vahşiye dönüşen küresel güçler, her gün aldıklarından daha fazlasını istiyorlar. Tüm bunların bilincine vardığımız halde elimizden geleni gerçekleştirmemek bizleri ancak dilsiz şeytanlara dönüştürür.

     Allah’ın izniyle; en kısa sürede güçlü bir lider, İslam coğrafyasındaki mazlumların umudu, ışığı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde; İslam ülkeleri olarak!  Ümmetin kurtuluşu adına,  bu gizli güçlerin planlarını,  Allah’ın yardımıyla ve arkasındaki İslam coğrafyasındaki milletin desteği ve manevi Duaları’yla üstesinden gelip yeniden dirilişin yolu açılacak ve daha güzel çalışmalara imza atılacak, yürüyeceğimiz yolda attığımız adımların meyvelerini yiyeceğiz.

     İslam ümmetinin yeniden dirilişi için, Osmanlı ruhunun yeniden oluşumu için, hep beraber bir olalım, diri olalım, iri olalım, İslam birliğinde buluşalım

      Yasin ÇINAR Diyanet-SEN Şube Başkanı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yahya biçmen 2017-12-04 15:06:11

Yasin hocam eline yüreğine sağlık tek çare ümmet olma bilincine varmak Allah için birbirimizi sevmek düşmanlarímızı tanımak onlarnı tuzaklarını başlarına geçirmek