Ocak’ta kamu-vergi ödemelerinin yarısından fazlası internetten yapıldı

BKM verilerine göre Ocak ayında MTV ödemelerini de içeren kamu-vergi ödemelerinin yarısından fazlası internetten yapıldı.

22 Şubat 2018 Perşembe 11:03
Ocak’ta kamu-vergi ödemelerinin yarısından fazlası internetten yapıldı
ABONE OL

BKM verilerine göre Ocak ayında MTV ödemelerini de içeren kamu-vergi ödemelerinin yarısından fazlası internetten yapıldı.

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre, Ocak ayında Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) ödemelerini de içeren kamu-vergi ödemelerinin yarısından fazlası internetten yapıldı.

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) açıkladığı verilere göre, Ocak ayı sonunda Türkiye’de 62 milyon 700 bin kredi kartı, 133 milyon 300 bin adet banka kartı kullanılıyor. Kredi kartı adedinde Avrupa’da en fazla karta sahip İngiltere, banka kartı adedinde ise Almanya’nın önünde yer alarak Avrupa’da en fazla karta sahip ülke konumunu bu yıl da koruyan Türkiye, kart kabul noktasında ise yaklaşık 2 milyon 400 bin adet kabul noktası ile Avrupa’da en fazla terminale sahip İtalya’nın önünde yer alıyor.

Kartlı ödemeler ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 arttı

BKM’nin verilerine göre, 2017 yılında yüzde 15 büyümeyle sağlıklı bir büyüme gösteren kartlı ödemeler bu yıl da büyümesine devam ediyor. 2017 yılı ocak ayında 49 milyar 900 milyon TL olan kartlı ödeme tutarı 2018 Ocak tarihi itibarıyla yüzde 22 artışla 60 milyar 700 milyon TL’ye çıktı.

Genç nüfusun artışı ve dijital dönüşümün etkisiyle son 5 yılın en yüksek büyümesini gösteren internetten yapılan kartlı ödemeler ise ocak ayında MTV ödemelerinin de desteğiyle 10 milyar TL’yi aştı. BKM’nin verilerine göre, 2017 yılında yüzde 14,5 olan internetten ödemelerin toplam kartlı ödemeler içindeki payı ocak ayı içinde yapılan ödemelerde rekor bir paya yani yüzde 16,4’e ulaşmış durumda.

Ocak ayında kartlarla 3,3 milyar TL kamu/vergi ödemesi yapılırken ödemelerin yarısından fazlası internetten yapıldı

2017’de en çok kartlı ödeme artışı görülen sektörlerden biri de ‘kamu-vergi ödemeleri’ sektörüydü. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) ilk taksitlerinin de ödendiği ocak ayında, bu ödemeleri kapsayan ‘kamu-vergi ödemeleri’ sektöründe kartlarla 3 milyar 300 milyon TL’lik ödeme yapıldı. Toplam kartlı ödemelerin yüzde 6’sına denk gelen bu tutarın 1 milyar 900 milyon TL’si yani yüzde 57’si internetten yapıldı. Ödemelerin yarısı yani 1 milyar 600 milyon TL’si ise taksitli olarak gerçekleşti. Finansal okuryazarlık oranının yükselmesiyle beraber bilinçlenen kullanıcılar artık kartlarını bütçelerini etkin yönetebilmek için vergi gibi zorunlu ödemelerde daha çok kullanıyor.

“Kamu kurumları ile toplu taşımada kart kabul yaygınlığı artırılmalı”

Hem kart tarafında hem de kart kabul noktasında dünyanın birçok ülkesinden önde bulunan Türkiye’nin bu yıl da Avrupa’da birinci sırada yer aldığının altını çizen BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “Ancak genç nüfusumuz, ekonomik potansiyelimiz ve sahip olduğumuz güçlü kartlı ödemeler altyapısı göz önünde bulundurulduğunda hanehalkı harcamalarında kartlı ödemelerin daha yüksek bir pay alması mümkün” dedi. Kartların vergi gibi kamu ödemelerinde çok önemli bir ödeme aracı olduğunu vurgulayan Canko, vergi daireleri, sigorta prim ödemeleri, tapu müdürlükleri, noterler, araç muayene istasyonları ve kamu hastaneleri gibi günlük hayatın her alanında yer alan kamu kurumlarında kart kabulünün daha da yaygınlaşmasının, nakitsiz ödemeler toplumu hedefine büyük ivme kazandıracağını belirtti.

Ayrıca toplu taşıma ödemelerinin temassız teknolojisi sayesinde dijitalleşmesi ve kazanılan kullanıcı deneyimi sayesinde kartlı ödemelerin diğer nakit yoğun alanlara da nüfuz edebileceğini vurgulayan Canko, “Bu sayede kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması, vergi gelirlerinin artması ve banka müşterisi olmayan kesimin finansal sistem içerisine alınması gibi birçok ekonomik ve toplumsal fayda sağlayabiliriz” dedi.

Sevgililer Günü haftasında en fazla artış kuyumculuk sektöründe gerçekleşti

Öte yandan BKM, Sevgililer Günü’ne ilişkin verileri de açıkladı. Kartlı ödeme tutarlarına bakıldığında 2017 yılında 1 milyar 900 milyon TL olan kartlı ödeme tutarı yüzde 16 artarak bu yıl 2 milyar 200 milyon TL seviyesine ulaştı. Sevgililer Günü’nü içeren 8-14 Şubat haftasında kartlarla yapılan ödemelerde ayın bir önceki haftasına göre yüzde 75 artışla kuyum en fazla artış gösteren sektör olurken yüzde 15 artışla sağlık ürünleri/kozmetik ve yüzde 10 artışla elektronik eşya sektörü en fazla artış gösteren diğer sektörler arasında yer aldı. Bu üç sektörde yapılan ortalama işlem tutarı ise 226 TL olarak gerçekleşti. 14 Şubat özelinde ise en fazla kartlı ödemenin saat 18.00-19.00 arasında gerçekleştiği görüldü.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.