Aydemir, il ekonomisini değerlendirdi

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Erzurum’da 2016 yılına göre, 2017 yılında kurulan şirket sayısının yüzde 2, ilden yapılan ihracat değerinin yüzde 8.7, kurumlar vergisi faal mükellef sayısının yüzde 4.23 oranında artış...

28 Ocak 2018 Pazar 09:44
Aydemir, il ekonomisini değerlendirdi
ABONE OL

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Erzurum’da 2016 yılına göre, 2017 yılında kurulan şirket sayısının yüzde 2, ilden yapılan ihracat değerinin yüzde 8.7, kurumlar vergisi faal mükellef sayısının yüzde 4.23 oranında artış kaydettiğini söyleyerek il ekonomisinin bir farkındalık ve gelişme sürecinde olduğunu bildirdi.

“Aydemir Hasırhan Pasajı esnafının konuğu oldu”

AK Parti Milletvekili İbrahim Aydemir, Hasırhan Pasajı esnafıyla buluştu. Pasaj esnafıyla kahvaltılı istişare etkinliğinde bir araya gelen Milletvekili Aydemir, esnafın Hedef 2023 ufku konusundaki düşünce ve öngörülerini paylaştı, il ekonomisine yönelik beklentiler noktasında görüş alış verişinde bulundu, TSK’nın Afrin’de yürüttü operasyon konusunda esnafın milli coşku, heyecan ve dualarına ortak oldu.

‘Esnafımızın tespitleriyle dimağımızı besledik’

Milletvekili Aydemir, “Erzurum ticaretinin yüreği diye tarif edilen “Hasırhan Pasajı” esnafıyla buluştuk. Dadaş kıvamındaki hemşerilerimizin alicenaplığı yanında öğreten yaklaşımları takdire şayandı. Dimağımızı besledik; teşekkür ediyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen’e övgü

Hasırhan ziyaretinde esnaf iş yerlerine konuk edilen Milletvekili Aydemir, 20 bin metrekarelik iş merkezindeki bir işadamının, “Doğalgaza geçip, yakıt harcamamı yılda 15 bin liradan 3 bin TL’ye düşürdüm, Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Mehmet Sekmen ‘e teşekkür ediyorum” notunu düştüğünü belirterek, ekonomideki pozitif yaklaşımların özel ve güçlü bir sinerji oluşturduğunu, Büyükşehir yatırımlarının esnafa katma değer desteği sunduğunu aktardı.

Aydemir’den ziyaret sonrası değerlendirme

Hasırhan Pasajı esnaf istişare toplantısı sonrasında bir değerlendirme yapan Milletvekili Aydemir, Cazibe Programı, Teşvikli Yatırım, İhracat değeri, Kurulan şirket sayısı, Faal mükellef verileri bazında Erzurum ekonomisine değgin tespitlerde bulundu. Erzurum’un 2017 yılında 69 teşvikli yatırıma kavuştuğunu, bu yatırımların önemli bir bölümünün bölgesel odaklı olduğunu kaydeden milletvekili Aydemir, 2. OSB süreciyle birlikte teşvikli yatırım talep ve gerçekleşmelerinde ciddi bir artış süreci yaşandığını açıkladı.

Erzurum’un ihracat performansı

Tüm ülkede ve Doğu Anadolu Bölgesinde olduğu gibi Erzurum’da da ihracat bilinç ve girişiminin artış gösterdiğine de işaret eden Milletvekili Aydemir, 2017 yılı ölçeğinde ilden 36 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini, ihracat değerinin ise bir önceki yıla göre yüzde 8.7 gibi ciddi bir artışla 21 milyon doları aştığını söyledi.

Erzurum’da sermaye hareketliliği

Erzurum ekonomisindeki bir diğer önemli gelişmenin sermaye göçünün önlenmesi ve kurulan şirket sayısındaki artış olduğunu bildiren Milletvekili Aydemir, il sermaye hareketinin kollektif oluşumlara yöneldiğini, güç birlikteliği yapılarak şirketleşme olgusunun güç kazandığını belirtti. Şirketleşmedeki artışın aynı zamanda istihdama da yansıdığını, özellikle nitelikli iş gücünün kendini ifade edecek imkana kavuştuğunu söyleyen Milletvekili Aydemir, 2017 yılı sonu itibariyle ilde 206 yeni şirketin ekonomiye kazandırıldığını, bir önceki yıla göre şirketleşme performansında yüzde 2 oranında artış gözlendiğini kaydetti.

Erzurum’da şirketleşme hızındaki artış

Erzurum’da kurulan şirket sayısının dönemsel bazda ciddi bir artış gösterdiğini, ekonomiden çekilen şirket sayısının ise 2016 yılına göre yüzde 45.94’lük seviyede rekor bir gerileme kaydettiğine dikkat çeken Milletvekili Aydemir, bu verilerin ekonomide gözle görülen bir gelişme ve büyümeyi ortaya koyduğunu vurguladı.

Mükellef sayısı yükselişte

İl ekonomisinin değerlendirilmesinde aktif mükellef sayısının önemli bir ölçü olduğunu belirten Milletvekili Aydemir, 2017 yılında bir önceki yıla göre Gelir ve Kurumlar Vergisi faal mükellef sayısındaki artışı dile getirdi. 2016 yılında 2 bin 785 olan kurumlar vergisi faal mükellef sayısının 2017 yılında yüzde 4.23’lük artışla 2 bin 903’e yükseldiğini bildiren Milletvekili Aydemir, 2016 yılında 9 bin 597 olan Gelir Vergisi Faal mükellef sayısının da geçen yıl sonu ölçeğinde yüzde 1.88’lik artış göstererek 9 bin 778’e ulaştığını açıkladı.

‘Cumhurbaşkanımıza minnettarız

İlde kaydedilen ekonomik büyüme ve gelişmenin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomik ufkunda kaydedildiğini aktaran Milletvekili Aydemir, “Cumhurbaşkanımızın Erzurum’a armağan ettiği Kış Turizmi konsepti çerçevesindeki yatırımlar ve bu doğrultuda ilin Dünya Kış Turizmi merkezleri arasına girmesi, il ekonomisindeki dinamizmi tetiklemekte ve ekonomimiz pozitif seyrinde ve istikrarlı bir konumda kararlılık göstermektedir. Cumhurbaşkanımıza müteşekkiriz” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.