Türkiye Teknoloji Buluşmaları Gaziantep’te yapıldı

Türkiye Teknoloji Buluşmalarının bu yılki ana konusu olan “Dijitalleşme ve e-ticaret”, TOBB ve Türk Ekonomi Bankası iş ortaklığı ile Turkcell ana sponsorluğunda, Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Ticaret Borsası, Gaziantep Sanayi Odası...

22 Şubat 2018 Perşembe 13:26
Türkiye Teknoloji Buluşmaları Gaziantep’te yapıldı
ABONE OL

Türkiye Teknoloji Buluşmalarının bu yılki ana konusu olan “Dijitalleşme ve e-ticaret”, TOBB ve Türk Ekonomi Bankası iş ortaklığı ile Turkcell ana sponsorluğunda, Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Ticaret Borsası, Gaziantep Sanayi Odası ve Gaziantep Üniversitesi’nin ev sahipliğinde GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

Programın açılışında konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, uluslararası arenada dünya savaşı yapıldığını, üçüncü dünya savaşının yaşandığını ifade etti. Prof. Dr. Gür, “Savaşın içindeyiz zaten ama üçüncü dünya savaşı artık askerler ve ordular üzerinden değil, dijital savaşlar, yazılımlar ve siber çöküntüler üzerindendir. Biz şu anda Afrin’de eğer güçlü durabiliyorsak yazılımlarımız, milli yazılımlar sayesinde. Dronelarımızı biz yönettiğimiz içindir. Silahlı ve silahsız hava araçlarımızı biz kontrol ettiğimiz içindir. Bu yeterli mi yetmez. Sevgili gençler, o yüzden size çok iş düşüyor. Başarı hikayelerini okuyun ama sadece öykünmeyin. O başarı hikayelerinden birisini de siz rahatlıkla yazabilirsiniz. Bizim görevimiz size bu motivasyonu vermek. Size bilgiyi ezberletmek değil, bilgiye ulaşım yolunu güvenli bilgiyi elde etme yollarını vermektir. Gerisi size kalmıştır” şeklinde konuştu.

Gençlerimize karşı sorumluyuz

Konuşmasının devamında teknolojinin çok güzel bir şey olduğunu ama aynı zamanda teknoloji bağımlılığına dikkat çeken Prof. Dr. Gür, “Haz ve hız arasında yaşayan fastfood gençliğimiz var. Artık kitap okumuyor. En fazla dikkati maksimum beş dakika. Ortalama iki dakika. ’mobiler veya vine’lerde dolaşan, gülmekten veya birilerine bir şeyi tabiri caizse, gülmece olarak göndermekten başka işe yaramayan yapımız var. Peki, bu gençlik bizim gençliğimiz mi? Evet. Ben bu konuda sorumluyum madem kitap okutamıyorum gençlerimize o zaman iki dakikalık, beş dakikalık tarihten derslerden özel hap gibi paketler oluşturmak zorundayız. Dolayısıyla bizim sorumluluğumuz burada. Nasıl ki evdeki kızımız, eşimiz hiç dışarıya çıkmadan hava şartları demeden parmak uçlarıyla kredi kartlarıyla alışveriş yapıp sonra malzeme anında eve geliyorsa bu çözüm üretildiyse, ticaret veya alışveriş yapmada hiçbir engel yoksa biz de çocuklarımıza bu kapıları açmak zorundayız. Yoksa okumuyorlar artık bunlar bağımlı oldular diyerek kenara atamayız. Yarın öbür gün bunlarla karşı karşıya geleceğiz” ifadelerinde bulundu.

"İşinize teknolojiyi entegre edin"

E-ticaret Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Merter Özdemir, "İşinize teknolojiyi entegre ettiğinizde herkesten 1-0 önde başlarsınız" diyerek, uyarılarda bulundu. Teknolojinin önemine de değinen Özdemir, “Teknolojik bir dönüşüm yaşıyoruz, bunun adına dijital dönüşüm diyoruz. İşinize teknolojiyi entegre ettiğinizde birçok rakibinizden önde başlayacağınızı anlatacağız. Eğer siz iş yapıp teknolojiden uzak yaşarsanız zaten bu iş olmuyor. Özellikle bugünün iki konusu var. Bunlar da dijitalleşme ve elektronik ticaret. Öğleye kadar dijitalleşme, Endüstri 4.0 konuşacağız. Çok güzel iki panelimiz var. Yaklaşık 24 konuşmacı bugün sizlerle burada olacak. 24 Ayrı sunum ve panel dinleyeceksiniz. Bunların hepsinde bugün yaptığınız ya da yarın başlayacağınız herhangi bir işte fayda görebileceğiniz bilgiler hazırladık” dedi.

"Katma değerli ve yüksek teknolojili ürünler üretmeliyiz"

Dünyanın hızla gelişip değiştiğinin altını çizen, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Ünverdi, bu değişen düzende tek değişmeyen şeyin ise her şeyin değişeceği gerçeği olduğunu söyledi. Ünverdi, “Hızla gelişen teknoloji sayesinde hayatımıza her gün birçok yenilik ve özellik giriyor. Üretim, sanayi ve ticaret kenti Gaziantep’te sanayiciler olarak yenilikçi anlayışla üretmeye ve ihracat yapmaya devam ediyoruz. Mevcut durumumuzu asla yeterli görmeden, teknolojiden mümkün olduğunca faydalanarak, daha fazla üretim, daha fazla ihracat ve daha fazla istihdam için gayret gösteriyoruz. Etrafımızdaki ülkelerde yaşanan, olumsuz durumlara rağmen katma değerli ve yüksek teknolojili ürünler üretmek için çaba harcıyoruz. Bunun yolunun da daha fazla ar-ge, daha fazla yenilikçi ürün üretmeden geçtiği bilinciyle çalışıyor, buna göre projeler geliştiriyoruz” ifadelerini kullandı. İlk sanayi devriminin su ve buhar gücünü kullanarak mekanik üretim sistemleriyle ortaya çıktığını ifade eden Ünverdi, “Daha sonra elektrik gücünün kullanımı sayesinde seri üretimin tanıtıldığı ikinci sanayi devrimi (2.0) ile tanıştık. Üçüncü sanayi devrimi (3.0) ile dijital devrim, elektroniklerin kullanımı ve bilgi teknolojilerinin gelişimi ile üretim daha otomatik hale geldi. Günümüzde ise dördüncü sanayi devrimi olan sanayi 4.0 ile siber fiziksel sistemlere dayalı üretim devreye girmiş durumda. Bu bağlamda bilgi-iletişim teknolojileri ile makinalara yönelmeliyiz. Bir üretim modeli vizyonu olarak tanımlanabilecek olan sanayi 4.0’da yerimizi aldığımız zaman hedeflerimize çok kısa sürede ulaşacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Yeni sanayi devriminde işler değişiyor, kas gücünün yerini akıl ve dijital teknolojilerdeki yetkinlik almaya başladı. Bu Türkiye için çok önemli bir fırsattır. Türkiye genç nüfusu sayesinde dijital çağa çok daha kolay uyum sağlayacak ülkelerin başında gelmektedir. Ancak yetkin insan yetiştirmemiz, en önemli konulardan birisidir” ifadelerine yer verdi.

"Günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası dijitalleşme"

1980’li yıllardan önce sık sık elektrik kesintileri yaşandığını belirten Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, şimdilerde ise teknoloji bağımlısı olduğumuzu, bir saat bile telefonsuz kaldığımızda, internete girdiğimizde hatta internete giriş hızında birkaç saniye yaşanan aksaklığı bile çok büyük bir sorun olarak görüldüğünü söyledi. Teknolojik gelişim süreci hakkında bilgi veren Hıdıroğlu, hızlı bir gelişim süreci yaşandığını ve 1980’den sonra kişisel bilgisayar ve internet ile tanışıldığını hatırlattı. Hıdıroğlu, “İnsan, değerler, estetik yargılar, bilinç ve ahlak duygusu, sanat ve beşeri bilimler ihtiyaçları tespit ediyor. Bilim bunlara çözüm buluyor. 250 Yıllık tarih sayfasında gördüğümüz şu ki, işbirlikli bir süreç olduğu ve bu sürece katkıda bulunan tüm bilim insanlarının canla başla çalışanlar değil, bir ekiple çalışanlar olduğunu görüyoruz. Dijital çağ bir devrim gibi görülebilir ama aslında önceki nesillerin fikirlerinin geliştirilmesine dayanıyor. Bu değişim dijitalleşmeyi günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline getirdi hatta günlük yaşantımızı yönlendiren bir güç oldu. Bill Gates 2000 yılında diyor ki, ‘Önümüzdeki yıllar internet, çalışma, yaşama ve öğrenme şeklimiz üzerinden daha da derin bir etkiye sahip olacak. Bu teknoloji akla gelebilecek ve neredeyse her cihazda anında ve kesintisiz iletişim ve ticaret yaparak 21. Yüzyılın başında gelen en önemli kültürel ve ekonomik güçlerden biri olacak’ diyor. Bugün Bill Gates’in de dediği gibi internetin kültürel ve ekonomik bir güç haline dönüştüğünü çok açıkça görebiliyoruz” diye konuştu.

Açılış konuşmaları sonrasında, ana sponsor Konuşması bölümünde Turkcell Kurumsal Satış Direktörü Barbaros Özdemir’in sunumuyla devam etti. Barbaros Özdemir’in sunumundan hemen sonra, panele geçildi.


Son Güncelleme: 07.02.2019 16:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.