Yıldızlara yolculuk başlıyor

11 Ekim 2013 Cuma 00:00
Yıldızlara yolculuk başlıyor
ABONE OL

 

 

 

İnternetin icadına yardımcı olan ABD resmi dairesi, bu sefer yıldızlara yolculuk için aynısını yapmak istiyor. İnsanları başka bir yıldıza göndermek için örgütsel, teknik, sosyolojik ve ahlaki olarak neler gerekir? Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (Darpa) bunun araştırılmaya başlaması için bir kuruluşa yaklaşık 500 bin dolar vermeyi tasarlıyor. Ne de olsa bu öyle çetin bir iş ki yalnızca araştırması bile yüz yıl alabilir. Hibenin, bir yıldır süren ve 100 Yıllık Yıldız Araştırması adı verilen Darpa-NASA işbirliğinin bir meyvesi olarak 11 Kasım'da (11/11/11) verilmesi planlanıyor. Aynı işbirliği çerçevesinde Florida'nın Orlando kentinde, 30 Eylül'de başlayacak olan üç günlük açık sempozyumda da yıldızlararası yolculuğun neden ve nasılları işlenecek.

 

 

 

 Darpa tasarısı, NASA merkezlerini gerek fiziksel, gerek sanal olarak çevreleyen ve uzay yolculuğu rüyasının hiç bitmediği laboratuvar, bar, restoran ve web sitelerinde ilgi ve şaşkınlık yarattı. Alaska Üniversitesi'nde ders veren Andreas Tziolas, "Bir hobi istiyorsanız bu neden yıldızlararası bir uzay gemisinin tasarımı olmasın?" diye soruyor. Dr. Tziolas yakınlardaki bir yıldıza (belki 4,4 ışık yılı uzaktaki Alfa Centauri'ye) 100 yıldan kısa süren bir yolculukla bir araştırma roketi taşıyabilecek bir uzay gemisinin tasarlanması için Icarus Projesi adında, dünya çapındaki gönüllü bir çalışmayı da yönetiyor.

Dr. Tozias gibiler, araçları ve belki de insanları yakındaki yıldızlara gönderecek teknolojinin varolduğunu veya yakında varolacağını belirtiyorlar ancak insanlı uçuşlar yüzlerce trilyon dolara mal olabilir. Yarım milyon dolarlık Darpa hibesi değil bir uzay gemisi yapmak, öyle bir gemiyi tasarlamak için mütevazı bir büro bile almaya yetmez. Fakat ciddi olarak fon bulmaya ve belki de kamu harcamalarını eleştirenlerin alayına maruz kalmaya yeter. Gerçek bir insanlı yolculuğa en az birkaç yüzyıl daha var. Uzay Yolu'ndaki gibi ışık hızını geçen araçlar icat edilmedikçe de bu yolculukların tamamlanması birkaç yüzyıl daha sürecektir. Yolculuğa çıkansa geri dönemeyecek.

Darpa'nın taktiksel teknoloji direktörü David Neyland, projenin amacının yıldızlararası bir gemi değil, böyle bir geminin tasarımı için bir iş planı olduğuna dikkat çekiyor. Devlet yardımı olmadan yıldızlararası bir vizyonu geliştirebilecek, bu yükü 100 yıl taşıyabilecek, bilgisayar protokollerine yapılan yatırımlar interneti nasıl mümkün kıldıysa aynı şekilde teknolojik yan ürünler geliştirecek bir kuruluşun peşinde olduklarını belirtiyor. Hibeyi alan Kasım ayından sonra kendi başına kalacak. Neyland, "Bunu sürdürmeye niyetimiz yok" diyor. "Darpa bayrağı kuruluşa devredip ona şans dileyecek." Yıldızlararası yolculuk kolay değil. Güneşe göre saatte 61 bin kilometre giden insanlığın en hızlı aracı Voyager 1 Alfa Centauri'ye gitmeye kalksa yolculuğu 70 bin yıldan uzun sürer.
 
İngiliz Yıldızlararası Derneği'nin 1970'lerdeki yıldızlararası uzay gemisi araştırmasına ("Daedalus Projesi") göre böyle bir uzay gemisi, deuteryum ve helyum-3 parçalarını lazer darbeleriyle sıkıştırmaya dayalı minik termonükleer patlamalarla çalışacaktı. Gemi 5,9 ışık yılı uzaklıktaki Barnard Yıldızı'na 455 tonluk bir araştırma roketini 50 yılda taşıyacak, yolda ışık hızının yüzde 12'sine denk bir azami hıza ulaşacaktı. Dr. Tziolas, "Mevcut bilgimizle başka bir yıldıza gitmenin mümkün olduğunu gösteren ilk araştırmaydı bu" diyor. Diğer yakıt seçenekleri arasında da güneş ışığının ittiği dev yelkenler ve yüksek enerji parçacıklarına ait ışınların hareket verdiği iyon iticiler var.

NASA'ya bağlı Glenn Araştırma Merkezi'nde itiş gücü üzerine araştırmaları yöneten Marc G. Millis, geçtiğimiz yıllarda Cleveland'da Tau Zero Vakfı'nı kurdu. Vakfın amacı "uygulamalı yıldızlararası yolculuk" çalışmalarını özendirmek. Millis'in geçen yılki hesabına göre, güneş sisteminin dışına 500 insan göndermek için gerekli enerji kaynaklarına toplumun sahip olması en az 200 yıl sürecektir. Bu yılın Ocak ayında da Neyland ve Pete Worden (NASA, Ames Araştırma Laboratuvarı'nın yöneticisi), iki günlük bir beyin fırtınasına 30 kadar bilim insanı, girişimci ve bilim kurgu yazarını davet etmişti. Neyland ilk toplantıyı, konuyla ilişkili "ciddiyetsizlik faktörünü" aşma girişimi olarak tanımlıyordu. Katılımcılar arasında insan genomunun sıralamasını ilk kez yapan, J. Craig Venter ve bilim kurgu yazarı Joe Haldeman da vardı.

Orlando'daki toplantıya fikir vermek için yapılan çağrıya yüzlerce cevap gelmiş. Konuşmaların gidişatını Mountain View'deki Dünya Dışı Zekâ Arayışı (SETI) Enstitüsü'nden uzaybilimci Jill Tarter koordine edecek. Tarter'a 50-60 teklif gelmiş ve onlardan bazıları UFO raporlarını andırıyormuş. "Bu konuda ciddi düşünmek için belki biraz deli olmak gerekiyor" diyor Tarter.

İngiltere'nin Coventry kentindeki Warwick Üniversitesi'nde fizik alanında yüksek lisans yapan Icarus Projesi'nin üyelerinden Kelvin Long, piramit biçimli bir Yıldızlararası Enstitüsü için zemin kat planı, kuruluş şeması, hatta arka avluda bir Japon bahçesi üstünde bile düşündüğünü belirtiyor. Enstitü yıldızlararası yolculuk araştırmalarına merkezlik yapabilir. Long, "Birçoğumuz çok genç. Apollo programını işiterek büyüdük" diyor. "Büyük bir yolculuğun parçası olmak istiyoruz. İnsanlığa yıldızların yolunu göstermekle kişisel olarak belki de önemli bir şey yaptığımızı düşünüyoruz."


Son Güncelleme: 11.10.2013 00:00
Anahtar Kelimeler:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.