Ağrı'da Tüm Okulların Rehber Öğretmenlerine Sağlık Eğitimi Verildi

Ağrı İl Sağlık Müdürlüğü 10-14 Ekim 2016 Tarihleri Arasında Bütün Okulların Rehber Öğretmenlerine Verilen Sağlık Eğitimi Tamamlandı.

18 Ekim 2016 Salı 15:44
Ağrı'da Tüm Okulların Rehber Öğretmenlerine Sağlık Eğitimi Verildi
ABONE OL

Ağrı İl Sağlık Müdürlüğünce İbrahim ÇEÇEN Üniversitesi NEZEHAT ÇEÇEN Konferans Salonunda  10-14 Ekim 2016 tarihleri arasında Ağrı'daki  okullarda görevli tüm rehber öğretmenlere Akılcı İlaç Kullanımı Eğitimi, Çocuk İhmal ve İstismarı Eğitimi, Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Eğitimi ve İlk Yardım konularında  Eğitim verdi.

İl Sağlık Müdrülüğü  sağlık eğitiminin Branşlarında uzman personel  tarafından verildiğini ve beş gün sürdüğünü belirti. Açıklamada, bu eğitim ile öğretmenlerimizin okulda sağlık alanında birçok pratik bilgiye ulaşmasını öngörüyoruz. Okullarda rehber öğretmenler öncülüğünde öğrencilere Akılcı İlaç Kullanımı, Çocuk İhmal ve İstismarı, Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı ile İlk Yardım bilgilerinin aktarılması nihai amacımız olan sağlıklı nesillerin yetişmesi hedefine bizi bir adım daha yaklaştıracaktır dendi.

Akılcı İlaç Kullanımı

Ağrı İl Sağlık Müdürlüğü  Akılcı İlaç Kullanımının, DSÖ’nün 1985 yılında Nairobi’de tanımlamış olduğu şekliyle “Kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun süre ve dozajda, en uygun maliyetle ve kolayca sağlayabilmeleridir.” Şeklinde tanımlandığını belirterek bu konuda ilimizde bulunan rehber öğretmenlere “Akıllı İlaç Kullanımı” eğitimi verilmiştir

Psikolojik Danışmanlık Ve Rehberlik Öğretmenlerine  Çocuk İstismarı Eğitimi

Çocuğun beden veya ruh sağlığına zarar veren, zarar verme riski taşıyan, fiziksel, duygusal, zihinsel veya cinsel gelişimini olumsuz etkileyen, kendisine bakmakla yükümlü kişi veya kişiler tarafından zarar verici olan, kaza-dışı ve önlenebilir bir davranışa maruz kalması çocuğa karşı kötü muamele ya da çocuk istismarı şeklinde tanımlanır. Çocuğun bu konuda ki mağduriyetini en aza indirebilmek için  Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı merkez ve ilçe okullarında görev yapan psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenlerine çocuk ihmal ve istismar konularında farkındalık  eğitimi verildiği belirtildi.

 

Öğretmenlere Koruyucu Ağız Diş Sağlığı Hizmetleri Eğitimi

‘’İnsan merkezli bir yaklaşımla birey ve toplum sağlığını korumak ve geliştirmek, sağlık için risk oluşturan faktörlerle mücadele etmek, halkın yaşam kalitesini  yükseltmek ve halkın sağlığını tehdit eden konularda gerekli tüm önlemleri almak’’ misyonu ve ‘’Herkesin sağlığının korunup geliştirilmesi sağlıklı ve mutlu bir Türkiye’’ vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Kurumumuzun 2014 - 2017 yılları arasında yapacağı faaliyetleri kapsayan Stratejik Planında  1.Stratejik  Amaç ; Toplumu ve bireyi, sağlığa yönelik risklerden korumak, sağlıklı hayat tarzlarını ve davranışlarını teşvik etmek, geliştirmek ve yaygınlaştırmak’’  başlığı altında yer alan hedeflerden biri ‘’Koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerini geliştirerek sürdürmek ’’ olarak belirlenmiş ve bu hedefe ulaşmak için Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Ağız ve Diş Sağlığı Bilimsel Danışma Komisyonu’nun tavsiyeleri doğrultusunda; 2016-2017 eğitim öğretim yılında anasınıfı ile ilkokul birinci ve ikinci sınıf öğrencilerine iki kez florürlü vernik uygulanması; ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin, ilk uygulama öncesinde ağız ve diş muayenelerinin yapılması, farkındalık çalışmalarının devam ettirilmesi planlanmıştır.

       Bu kapsamda, ilimizdeki okullarda görev yapan tüm rehber öğretmenlere Koruyucu Ağız Diş Sağlığı Hizmetleri,florürlü vernik uygulamaları,oral hijyen eğitimi,süt dişlerinin önemi, beslenme ve çürük, diş fırçalama teknikleri ve koruyucu uygulamalar konularında eğitim verilmiştir.

 

 

Rehber Öğretmenlerine İlkyardım Eğitimi

İlkyardım, Ani olarak hastalanan veya kazaya uğrayan kimseye anında, olay yerinde ve çevre imkanlarından yararlanılarak yapılan, yaralının sağlık durumunun daha kötüye gitmesini engelleyen, yaşam kalitesini üst seviyede tutarak yapılan, ilaçsız ve tıbbi olmayan geçici müdahaleye ilkyardım denir.

Okullarda görev yapan Rehber öğretmenlere İlk Yardım Eğitimi verilerek olası vakalarda ilkyardım bilgisine sahip olmaları ve bu bilgileri öğrencilere aktarmaları hedeflenmiştir.

 

Ağrı Sağlık Müdürlüğü

 

agrida-tum-okullarin-rehber-ogretmenlerine-saglik-egitimi-verildi.JPGagrida-tum-okullarin-rehber-ogretmenlerine-saglik-egitimi-verildi-001.JPGagrida-tum-okullarin-rehber-ogretmenlerine-saglik-egitimi-verildi-002.JPGagrida-tum-okullarin-rehber-ogretmenlerine-saglik-egitimi-verildi-003.JPG

agrida-tum-okullarin-rehber-ogretmenlerine-saglik-egitimi-verildi-004.JPGagrida-tum-okullarin-rehber-ogretmenlerine-saglik-egitimi-verildi-005.JPGagrida-tum-okullarin-rehber-ogretmenlerine-saglik-egitimi-verildi-006.JPGagrida-tum-okullarin-rehber-ogretmenlerine-saglik-egitimi-verildi-007.JPG

 


Son Güncelleme: 18.10.2016 15:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.