İshakpaşa Sarayı Modelli Kongre Merkezinde Bilim Adamları ve Öğrenciler Bıuluştu

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Merkez kampüste yapımı tamamlanan İshakpaşa Sarayı modelinde olan, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük Uluslararası Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi Ağrı'da başladı.

13 Ekim 2016 Perşembe 09:44
İshakpaşa Sarayı Modelli Kongre Merkezinde Bilim Adamları ve Öğrenciler Bıuluştu
ABONE OL

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi 2. Uluslararası sosyal bilimler kongresi’ne ev sahipliği yapıyor.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesiile Ağrı Valiliği tarafından gerçekleştirilen “2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi” başladı. Kongrenin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. İrfan ASLAN, “Gerçekleştirilen uluslararası kongre ile üniversitemizin yurt içi ve dışındaki en önemli bilim yuvaları arasındaki konumu daha da perçinlenmiş olacaktır” dedi.

Merkez kampüste yapımı tamamlanan İshakpaşa Sarayı modelinde olan, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük Uluslararası Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi, 12-14 Ekim tarihleri arasında bilim insanlarını ve öğrencileri bir araya getiriyor.Yurt içi ve yurtdışından yüz yetmiş bilim insanının bildiri ve sunumunun yer aldığı kongrenin açılışı, Ağrı Valisi Musa IŞIN, Prof. Dr. İrfan ASLAN, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel ÜNAL, akademisyenler, idari personel ve çok sayıda öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi. 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi ve Kültür ve Kongre Merkezinin açılışında misafirleri,Meslek Yüksekokulu El Sanatlar Bölümü’nden Öğr. Gör. Bilal HANO ile Öğr. Gör. Cüneyt TAŞIR’ın“Bin Yılın Motifi” kişisel sergisi karşıladı.

Valilik ve üniversitenin işbirliğiyle gerçekleşen sosyal bilimler kongresinin kent ve ülke bilimine önemli katkılar sağlayacağına inandığını belirten Ağrı Valisi Musa IŞIN, dünyanın farklı noktalarında yaşanan sorunların sona erdirilmesinde sosyal bilimlerde çalışmalar yürüten bilim adamlarına önemli görevler düştüğünü söyledi. Dünya’nın dünden daha huzursuz bir halde olduğunu kaydeden Vali IŞIN: “İnsanlar zenginleşmesine, teknolojinin gelişmesine, refah seviyesinin yükselmiş olmasına rağmen bugün gençliğimiz sefalet içerisindedir. Savaşlar, kargaşalar, terör eylemleri, iç savaşlar ve iç çatışmalar almış başını gitmektedir. Eğer biz insanın kendisini bizatihi odak noktası olarak kabul etseydik ve insanın ruhuna hitap etmiş olsaydık zannediyorum toplum bugünkü noktada olmayacaktı. Onun için sosyal bilimler değerlidir, önemlidir” diye konuştu. “Biz dünyanın her yerinde sulh ve selamet istiyoruz” diyen Vali IŞIN: “Biz istiyoruz ki dünyanın her yerinde huzur ve refah hüküm sürsün. Bu konuda ise Sosyal bilimcilerimize ve bilim adamlarımıza çok iş düşüyor. Çünkü toplumu yönlendirenler de fikir üretenler de bilim adamlarımızdır.”

Bir şehri yaşanmaya değer kılan şeyin o şehrin üzerinde kurulduğu değer sistemiyleşehrin insanlarının bağlı bulunduğu değerler arasındaki bağ olduğunu ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. İrfan ASLAN:“Bugün gerek bilimsel, gerekse sosyal ve kültürel alanda kendini ispatlayan, son zamanlarda adını Türkiye genelinde duyurmayı başaran Ağrı ilimizin ilk ve tek yükseköğretim kurumu olan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, artık kabuğunu kırmayı başarmış ve geleceğe çok daha etkin ve dinamik biçimde hazırlanmaktadır” dedi.

Yüksek teknolojinin otomatikleştirdiği insanın bir çıkış noktası aradığını ve bu çıkış yolunun bilgi, donanım ve geleneğe sahip çıkmaktan geçtiğine dikkat çeken Prof. Dr. ASLAN,şöyle devam etti:

“Sosyal Bilimlerin temel amacı birbirine bağımlıglobal bir dünyada, kültürel farklılıkları olan demokratik bir toplumun vatandaşları olarak, kamu yararına bilgiye dayalı, mantıklı kararlar verebilme yeteneği geliştirmek için genç insanlara yardımcı olmaktır. Sosyal Bilimlerin değişimi ve sürekliliği inceliyor olması, bireyi toplumsallaştırma amacı güden eğitimde, Sosyal Bilimlerin etkin bir yer kazanmasına yol açmış ve eğitimin, hem bir sosyal bilim dalı hem de Sosyal Bilimlerin uygulama alanı durumuna gelmesi ‘Sosyal Bilgiler’ kavramını meydana getirmiştir. Sosyal Bilimler disiplininin sahip olduğu bu anlamlı potansiyeli geliştirmek ve bunu toplumun menfaatine uygun kullanmak için yeni kuşaklara özgüven duygusunu kazandırmanın yollarını aramaktayız. Bu amaca binaen öğrenci, eğitici ve yöneticilerimizin bu bilimsel faaliyetlere katılımı azami olarak sağlama gayreti içerisindeyiz.”

Kongre Düzenleme Kurulu adına açılış konuşması yapan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ahmet EDİ, ikincisi düzenlenen kongrenin her aşamasında emeği geçen Ağrı Valiliği, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, akademisyenleri ve öğrencilerine desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Kongrenin düzenlenmesinde paydaş olan Selçuk Üniversitesi adına konuşan Uz. Dr. Ahmet AYTAÇ, bilim çıtasını hergeçen gün yükseğe taşıyan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’ne her türlü desteği vermeye hazır olduklarını, gelecek yıl ki kongreye Konya’da ev sahipliği yapmaktan onur duyacaklarını söyledi.

Konuşmalar sonrası kongrenin açılış bölümü, plaket,Öğr. Gör. TAŞIR ile Öğr. Gör. HANO’nun el emeği tablolarının takdimi ve müzik dinletisi ile sona erdi. 

 

ishakpasa-sarayi-modelli-kongre-merkezinde-bilim-adamlari-ve-ogrenciler-biulustu.jpgishakpasa-sarayi-modelli-kongre-merkezinde-bilim-adamlari-ve-ogrenciler-biulustu-001.jpgishakpasa-sarayi-modelli-kongre-merkezinde-bilim-adamlari-ve-ogrenciler-biulustu-002.jpgishakpasa-sarayi-modelli-kongre-merkezinde-bilim-adamlari-ve-ogrenciler-biulustu-003.jpgishakpasa-sarayi-modelli-kongre-merkezinde-bilim-adamlari-ve-ogrenciler-biulustu-004.jpgishakpasa-sarayi-modelli-kongre-merkezinde-bilim-adamlari-ve-ogrenciler-biulustu-005.jpgishakpasa-sarayi-modelli-kongre-merkezinde-bilim-adamlari-ve-ogrenciler-biulustu-006.jpgishakpasa-sarayi-modelli-kongre-merkezinde-bilim-adamlari-ve-ogrenciler-biulustu-007.jpg


Son Güncelleme: 13.10.2016 11:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.