MAZLUMDER'DEN BASIN AÇIKLAMASI

Ağrı'nın Diyadin İlçesinde 11 Nisan 2015 Günü yaşanan silahlı çatışma sonrası Mazlumder Genel Merkezi yaşanan olayla ilgili inceleme komisyonu gönderdi.

19 Nisan 2015 Pazar 13:11
MAZLUMDER'DEN BASIN AÇIKLAMASI
ABONE OL

Ağrı'nın Diyadin İlçesinde 11 Nisan 2015 Günü yaşanan silahlı çatışma sonrası Mazlumder Genel Merkezi yaşanan olayla ilgili inceleme komisyonu gönderdi.

MAZLUMDER Genel Merkezi İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Muş, Van ve Ağrı illeri MAZLUMDER şube temsilcilerinden oluşan bir heyet oluşturarak 15 Nisan Çarşamba günü Ağrı’ya intikal etmiş; il, ilçe ve olay mahallinde inceleme ve görüşmeler yapılmıştır.

Mazlumder Heyeti yaptığı incelemeler ile ilgili bir basın açıklaması yaparak, Heyetin en kısa zamanda Rapor oluşturacağını belitti.

İŞTE YAPILAN BASIN AÇIKLAMASI ; 

 

Ağrı ili Diyadin ilçesi Yukarı Tütek (Tendürek) mezrası

ölümlü olayı ile ilgili basın açıklaması

 

Basına ve kamuoyuna,

Bilindiği gibi 11 Nisan 2015 tarihinde çıkan çatışmada ölümler ve yaralanmalar yaşanmış, bununla ilgili olarak farklı kesimlerden farklı açıklamalar yapılmış, olayın özellikle çözüm sürecine yönelik ciddi kaygıların oluşmasına sebep olduğu görülmüştür.

MAZLUMDER Genel Merkezi olarak konunun yerinde incelenip, rapor hazırlanması için bir heyet oluşturulmuştur. İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Muş, Van ve Ağrı illeri MAZLUMDER şube temsilcilerinden oluşan heyet, 15 Nisan Çarşamba günü Ağrı’ya intikal etmiş; il, ilçe ve olay mahallinde inceleme ve görüşmeler yapılmıştır. Tanıklar ve olay mahalli incelemeleri göstermiştir ki, komuoyuna yansıyan her yönlü değerlendirmeler ağırlıklı olarak algı içerikli olup hakikatin bütününü yansıtmamaktadır.  Heyetimizce aldığımız görüntü, kayıt ve özelikle olay yeri bilgileri hakikatin şahitliği gereği bir hassasiyetle bir rapora dönüştürülmesi zaman alacağından, bugün Ağrı’da siz değerli basın mensuplarına çalışmamızla ilgili bu bilgilendirmeye gerek duyulmuştur.

Ağrı ili ve Diyadin ilçesinde mülkü amirler, yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirilmiş, özellikle Diyadin ilçesinde ve Yukarı Tütek köyünde olaya tanıklık eden şahıslarla görüşülmüş; ayrıca olay yerinde gerekli irdeleme ve incelemeler yapılmıştır.

Sivil unsurlar olaya nerede ve ne zaman müdahil olmuştur?

Herkesçe ifade edilen çadır, aslında olay mahallinin tam olarak neresindedir?

Resmi makamların halkın güvenliğini sağlama sorumluluğu ile gerçekleşen operasyonun zamanlama ve yöntemi ne kadar örtüşmüştür?

Bu ve benzeri sorular, çatışmanın yapıldığı arazi koşulları ve çatışan tarafların mevzilendikleri noktalar incelendiğinde, toplumda varolan bilgilerin gerçeklerle ne kadar örtüştüğü ve aslında hakikatin bu detaylarda gizli olduğu görülecektir.

Yaptığımız çalışmalarla toplumda varolan bilgilerin hakikatle ne kadar örtüştüğü ve algılarla ne kadar beslendiği, hakikatin ancak olgularla ortaya çıkacağı ve buna adil bir şahitlik zarureti raporumuzun en önemli gayesi olup, heyetimizde varolan bilgilerin detaylarını kamuoyu ile en yakın zamanda paylaşacağımızı saygıyla duyururuz.  18 Nisan 2015

MAZLUMDER Diyadin Olay İnceleme Heyeti

 

BASIN AÇIKLAMASI VİDEOSU

 

 

mazlumderden-basin-aciklamasi.jpgmazlumderden-basin-aciklamasi-001.jpgmazlumderden-basin-aciklamasi-002.jpgmazlumderden-basin-aciklamasi-003.jpgmazlumderden-basin-aciklamasi-004.jpgmazlumderden-basin-aciklamasi-005.jpgmazlumderden-basin-aciklamasi-006.jpgmazlumderden-basin-aciklamasi-007.jpgmazlumderden-basin-aciklamasi-008.jpgmazlumderden-basin-aciklamasi-009.jpg


Son Güncelleme: 10.09.2016 20:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.