Ağrı'da İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün Yıl Sonu Toplantısı

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan ENGİN 10 Ocak 2017 tarihinde basın mensupları ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi...

10 Ocak 2017 Salı 19:20
Ağrı'da İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün Yıl Sonu Toplantısı
ABONE OL

Ağrı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce Başlatılan Eğitim Seferberliği ve Milli Tarım Projesi Hızla İlerliyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan ENGİN 10 Ocak 2017 tarihinde basın mensupları ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Yapılan toplantıda İl Müdürümüz ENGİN; kurumumuzun başlatmış oluğu eğitim seferberliği ile ilgili olarak yaptığı konuşmada;

 “İlimiz Merkez ve 7 İlçesinde yılın ilk dört ayını kapsayacak şekilde Çiftçi Eğitim ve Yayım Seferberliğine başladığını belirterek sözlerine şöyle devam etti.

Bakanlığımızca 2017 yılında Milli tarım projesi hayata geçirilecektir. Proje kapsamında Havza bazlı üretime dayalı destekleme modeli ile ülkemizde artık üretim planlamasına geçecek, arz açığı ya da fazlası tartışmaları ortadan kalkacak.

Çiftçiler neyi, nerede ekerse ne kadar destek alacağını önceden bilecek. Piyasalardaki fiyat dalgalanmaları en aza indirilerek, fiyat istikrarı sağlanacaktır.
Ülkemizde belirlenen 941 havzanın 8 tanesi ilimizde bulunmaktadır. İlimizde daha verimli ve ekonomik olarak yetiştiriciliği yapılan Arpa, buğday, mercimek, nohut, aspir, yağlık ayçiçeği ve yem bitkileri gibi bitkiler desteklenecektir. 

Proje kapsamında hayvancılıkta yerli üretimi destekleme modeliyle ilimizi kapsayan mera hayvancılığı yetiştirici bölgeleri oluşturulacak, böylece meraların atıl kalmaması sağlanacaktır. İlimizin de içinde bulunduğu 22 ilde 500 baş kapasiteli damızlık koç-teke üretim merkezleri kurulacaktır.

İlimizde ahır-ağıl yapımına, damızlık hayvana ve alet ekipman alımına yüzde 50 hibe verilecek, Üreticilerin hayvan almak istediğinde rahatlıkla kredi kullanabilmeleri sağlanacak.

Hayvancılık yapmak isteyen vatandaşlar damızlık ihtiyaçlarını aracısız bu merkezlerden alabilecek.
Bakanlığımızca il ve ilçe müdürlüklerinin daha etkin ve verimli çalışma yürütebilmesi amacıyla,  “Tarımsal İşletme Danışmanı (TİD)” olarak ifade edilen “işletme bazlı” yeni bir çalışma modeline geçilmesi kararlaştırılmıştır.

Bu model kapsamında her tarım işletmesinin en az bir personelin sorumluluğuna verilerek bir ziraat mühendisi ve bir veteriner hekimin görevlendirilecektir. 

İlimizde 2016 yılında Çeşitli tarımsal konular ile ilgili olarak 100,6 Milyon TL destekleme ödemesi yapılmıştır. Ayrıca Yazıcı barajının bitmesine bağlı olarak 2017 yılının ilkbaharında yaklaşık 18000 ha arazi sulamaya açılacak olup, ilimizde sulu tarım kültürüne başlanacaktır.  

Gerek Milli tarım projesi ve gerekse tarımsal işletme danışmanı modeli çerçevesinde görevlendirilen mühendis ve veteriner hekimler Eğitim seferberliği ile 562 köyü kapsayacak eğitim çalışmalarına başlamıştır.

Bütün köylere ulaşılabilmesi için eğitim çalışmalarının gece ve gündüz eğitimi şeklinde de devam edilecek.

Üreticilere;
Bitkisel üretimde; toprak hazırlığı ve tohum yatağı hazırlama, ekim, ekim nöbeti, sulama, toprak analizi. gübrelemenin önemi, sertifikalı tohum kullanımının önemi, bitkisel hastalık ve zararlılar ile mücadele, hasat, depolama, Yem bitkileri üretimi, sebzecilik, meyvecilik ve örtü altı yetiştiriciliği konularında, 
Hayvansal üretimde; aşılar, koruyucu hekimlik, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, buzağı bakımı ve besleme, hayvan barınaklarının modernizasyonu, hayvan hastalık ve zararlıları ile mücadele, arıcılık, su ürünleri yetiştiriciliği konularında

 Gıda konusunda; Süt hijyeni,  gıda işletmelerinde hijyen, Dengeli beslenme, gıda zehirlenmeleri ve okul çağındaki çocukların bilinçli tüketici olması ile alakalı eğitimler verilecektir. 

Belirtilen konular ile beraber Tarımsal konularda verilen desteklemeler, arazi toplulaştırma, tarım sigortaları, kırsal alanda kadın konularında eğitim verilerek tarımsal alanda üreticilerimizin bilgilendirilmesi hedeflenmektedir.

Eğitim sırasında üreticilerimizin tarımsal konularda her türlü sıkıntı ve sorunlarının konuşulabileceği bir ortam hazırlanması hedeflenmiştir.” Dedi. Yapılan basın toplantısı hatıra fotoğrafı ile sonlandırıldı.

 

agrida-il-gida-tarim-ve-hayvancilik-mudurlugunun-yil-sonu-toplantisi.jpgagrida-il-gida-tarim-ve-hayvancilik-mudurlugunun-yil-sonu-toplantisi-001.jpgagrida-il-gida-tarim-ve-hayvancilik-mudurlugunun-yil-sonu-toplantisi-002.jpgagrida-il-gida-tarim-ve-hayvancilik-mudurlugunun-yil-sonu-toplantisi-003.jpg


Son Güncelleme: 30.09.2017 12:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.