Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a Ağrılı Robotik Kodlama öğrencilerinden Sunum

Diyanet İşleri Başkanlığının bu yıl 4.sünü düzenlediği "Yazımda Kardeşlik Var" İstanbul Yaz Kampında eğitim gören öğrenciler için kapanış programı düzenlendi. Kampa Ağrı'dan katılan Robotik ve kodlama öğrencileri Prof.Dr. Ali Erbaş'a çalışmaları ile ilgili bir sunum yaptılar.

20 Temmuz 2019 Cumartesi 22:37
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a Ağrılı Robotik Kodlama öğrencilerinden Sunum
ABONE OL

"Yazımda Kardeşlik Var" İstanbul Yaz Kampı Kapanış Programı yapıldı

"Yazımda Kardeşlik Var" İstanbul Yaz Kampı Kapanış Programı’nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ailenin önemine değinerek, “Öyle kötü niyetli gruplar var ki, ailesiz bir hayat tasavvur ediyorlar. Ailesiz bir hayatı tasavvur edebilir miyiz, annesiz, babasız, akrabasız bir hayat olur mu?” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen "Yazımda Kardeşlik Var" İstanbul yaz kampı kapanış programı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla yapıldı.

Bu yıl 4. sü İstanbul ve Van’da düzenlenen kampın İstanbul programına Ağrı, Batman, Bingöl, Diyarbakır, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak illerinden 600 öğrenci öğrenci katıldı.

İstanbul Kağıthane’de bulunan Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İslam’ın müminleri dili, ırkı, rengi ne olursa olsun kardeş kıldığını ifade ederek, “Bu kardeşliğimizi pekiştirmek, aramızda kopmayacak sevgi bağları inşa etmek adına “Yazımda Kardeşlik Var” projesi kapsamında sizleri ağırlamaktan son derece mutluyuz” dedi.

Başkan Erbaş, kampa katılımları için öğrencilere teşekkür ederek, şöyle devam etti:

“Bir ay boyunca devam eden yaz kampımızda, yüce dinimizin ilk emri “Oku!” buyruğu gereğince Kur’an-ı Kerim ve Temel Dinî Bilgiler derslerini okudunuz. Anlam dünyamızı aydınlatan Kur’an ile tanışarak insana yakışan en güzel ziynetin; adalet, merhamet, paylaşma ve yardımlaşma duyguları ile dolu bir kalp olduğunu gördünüz. Peygamberimizi tanıyarak sevgi, saygı, nezaket, zarafet, hakikat, iyilik, ana-baba, akraba ve yakınlara hürmetle ve Kur’an’ın bütün güzelliklerinin yaşandığı örnek bir hayat ile tanıştınız. Mü’minlerin annesi Hz. Âişe annemizin Peygamberimizin ahlakını tasvir ederken; “O’nun ahlakı Kur’an idi” diyerek ifade ettiği yüce Kitabımızın hakikatlerini ve güzelliklerini öğrenmeye çalıştınız.”

“Irkçılığı, kan davalarını biz ortadan kaldıracağız”

Kamp süresince öğrencilere Hazreti Peygamberin hayatının anlatıldığını belirten Başkan Erbaş, “İşlediğiniz siyer derslerinde dünyanın en güzel insanı, örnek insan, üsve-i hasene Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın hayatını okudunuz. Onun, hayatı boyunca, bütün insanlığın iyiliği için yaptığı çalışmaları, fedakârlıkları gördünüz. Onun ne büyük bir ahlaka sahip olduğunu yakinen müşahede etmeye çalıştınız” diye konuştu.

Başkan Erbaş, Hazreti Peygamberin veda hutbesinde, ırkçılığı, kan davalarını ortadan kaldırdığını tüm insanlığa ilan ettiğini hatırlatarak, “Bugün onun emanetçileri bizleriz. Irkçılığı, faizi, kan davalarını kim ortadan kaldıracak” sorması üzerine, öğrenciler “biz” diye cevap verdiler ve ardından Başkan Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü, “Kur’an ve sünnetle bütün insanların kalplerini aydınlatmaya çalışacağız. Peygamber Efendimizin varisleri olarak bunu hep birlikte yapacağız.”

Yaz kampında kültür-sanat etkinlikleri ve sosyal aktiviteler, kültürel ve tarihi mekânlara geziler yapıldığını dile getiren Başkan Erbaş, “ Bu programlarla yaşadığımız toprakların tarihini, kültürünü, medeniyetini yakından tanıma fırsatını buldunuz” ifadelerini kullandı.

“Ailesiz bir hayatı tasavvur edebilir miyiz?”

Başkan Erbaş, İslam medeniyetinde okulların, ailenin ve camilerin eğitimdeki önemine değinerek, şöyle konuştu:

“Toplumun dinî ve kültürel dünyasıyla irtibatı sağlayan en temel eğitim yuvamız ailedir. Mutluluğumuzun kaynağı iyi bir aileye sahip olmaktır. Öyle kötü niyetli gruplar var ki, ailesiz bir hayat tasavvur ediyorlar. Ailesiz bir hayatı tasavvur edebilir miyiz, hayır, asla. Annesiz, babasız, akrabasız bir hayat olur mu? O yüzden ne kadar çok birbirimize sarılırsak kardeşler olarak, anne, baba, nine, dede ailemizi ne kadar genişletebilirsek biz o kadar güçlü bir toplum olacağız. Biz Türkiye olarak büyük bir aileyiz.”

“Sizler, Rabbine karşı sorumluluklarının farkında olan gençlersiniz”

Gençlerin milletimizin, yüreğindeki inancın, mücadele ruhunun, azminin, duasının, umudunun, gelecek heyecanının temsilcisi olduklarının altını çizen Başkan Erbaş, “Sizler; hayatın ve varoluşun gayesini idrak eden, kendine, topluma, çevreye ve Rabbine karşı sorumluluklarının farkında olan, bütün insanlığın huzur ve güvenini isteyen gençlersiniz.  Sizler; can taşıyan bütün varlıklara karşı merhamet hissiyle, eşyaya karşı estetik kaygısıyla, çevreye karşı koruma duygusuyla yaklaşabilen gençlersiniz” şeklinde konuştu.

“En büyük hedefiniz, öğrendiğiniz her bilgiyi insanlara faydalı olmak için kullanacaksınız”

Başkan Erbaş, inancın, kültürün, coğrafyanın, tarihin, milleti millet yapan, ayakta tutan, geleceğe taşıyan asli değerler olduğuna vurgu yaparak, “Tarihten de açıkça görüyoruz ki, inancını kaybedenler varlığını da kaybediyor. Kültürünü kaybedenler kimliğini de kaybediyor; tarihini kaybedenler hafızasını da coğrafyasını da kaybediyor. Bunun için geleceği inşa edecek nesil olarak sizlerin, zihniniz bilgiyle, yüreğiniz inançla dolu olacak. En büyük hedefiniz, öğrendiğiniz her bilgiyi, mesleğiniz her ne olursa olsun insanlara faydalı olmak için kullanacaksınız” dedi.

Başkan Erbaş, gençlerin inancı sağlam, vatanına, milletine, ezanına, bayrağına bağlı, cesur, özgüveni yüksek ve güzel ahlak sahibi bir nesil olarak yaşadıkları bölgelerde iyiliği, güzelliği, barışı, huzuru ve kardeşliği yaymak adına çalışacaklarına gönülden inandığını söyledi.

“Gözlerinizde, Allah’ın razı olacağı güzel işler yapacak azim ve heyecanı görüyorum”

“Her birinizin gözlerine baktığımda dini, vatanı, milleti, devleti için çalışacak Allah’ın razı olacağı güzel işler yapacak azim ve heyecanı görüyorum” diyen Bakan Erbaş, sözlerini şu cümlelerle tamamladı:

“Cennet vatanımızın farklı köşelerini yakından görmek, ilim-irfanla zihin ve gönül dünyamızı aydınlatmak adına katıldığınız bu kamp birçok tecrübeyi ve heyecanı da size yaşatmış oldu. Farklı şehirler gezdiniz, oralardaki kardeşlerinizle tanışıp kaynaştınız, yeni arkadaşlar edindiniz ve daha birçok güzellikler yaşadınız. Yaşadığınız güzellikleri, edindiğiniz dostlukları devam ettiriniz. Ülkemiz, milletimiz ve geleceğimiz ile ilgili güzel ve umut dolu hayalleriniz olsun. Hep beraber geleceğin daha iyi olması için daha çok çalışalım. Evlerinize dönüyorsunuz, ailelerinize, arkadaşlarınıza bizden selam götürün. Allah yardımcınız olsun.”

Ağrı'lı Robotik Kodlama Öğrencileri Prof. Dr. Ali Erbaş'a Sunum Yaptı

Başkan Erbaş programın sonunda öğrencilerin yaz kampında el sanatları ve ropbotik kodlama atölyelerinde hazırladıkları eserlerin sergilendiği sergiyi gezerek öğrencilerden eserlerle ilgili bilgi aldı.

Programa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu, Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak ve İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı da katıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.