Mazlumder Ağrı: "28 Şubat mağdurları Derhal Serbest Bırakılsın"

Mazlumder Ağrı Şubesi 28 Şubat mağdurları için basın açıklaması serisine devam ediyor. Bugün yapılan basın açıklamasında, 7 STK'nın da desteğiyle bir kez daha 28 Şubat Mağdurlarının salıverilmesini istedi.

26 Ekim 2018 Cuma 19:18
Mazlumder Ağrı: "28 Şubat mağdurları Derhal Serbest Bırakılsın"
ABONE OL

Mazlumder Ağrı Şubesi 28 Şubat mağdurları için basın açıklaması serisine devam ediyor. Bugün yapılan basın açıklamasında, 7 STK'nın da desteğiyle bir kez daha 28 Şubat Mağdurlarının salıverilmesini istedi.

Basın açıklama metnini Mazlumder Ağrı Şube Başkanı Yüksel Aslan okudu. Mazlumder Ağrı Şubesinin yaptığı basın açıklamasını, Memur-Sen Ağrı Şubesi, İHH Ağrı Şubesi, Mustazaflar Derneği Ağrı Şubesi, Müsiad Ağrı İl Temsilciliği, ÖNDER, İhyad, Birlik Vakfı Ağrı Şubesi destekledi.

Basın Açıklamasının tam metni:

26 Ekim 2018

28 ŞUBAT MAHPUSLARI DERHAL SERBEST BIRAKILSIN!

Af gündeminin sıcaklığını koruduğu bugünlerde,“28 Şubat Mahpuslarına Özgürlük!” talebini içeren yeni bir açıklama ile alanlardayız.

1990’lı yıllardan itibaren başlayıp yavaş yavaş örülerek 28 Şubat 1997’de teşebbüsün ötesine geçip gerçekleşmiş bir darbe olarak gündemine oturan 28 Şubat Darbesi, etkisi halen devam eden bir darbedir. Birilerince ‘bin yıl sürecek’, birilerince ise ‘bitti’ denilen 28 Şubat Darbesi, üzerinden 21 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen, özellikle cezaevlerinde tutulan Müslüman siyasi mahpuslar ve aileleri için bütün ağırlığıyla devam etmektedir.

Beraat etmesi gerekirken aynı torba dosyaya dahil edildikleri için müebbet hapis cezası verilen;en ağır yorumla bile adli nitelikli süreli hapis cezası alması gerekirken siyasi nitelikli müebbet hapis cezası verilen; delil niteliği tartışmalı olup ABD’de deşifre edilmiş dijital kayıtlarla cezalandırılan; avukatsız, işkenceli ve her türlü aşağılık yöntemle onur kırmaya dönük sorgulamalarda imzalatılan sahte ifade tutanaklarına dayanılarak gençlikleri ellerinden alınan; toplumsal zemin oluşturmak adına ev ya da işyerlerine yerleştirilen sahte delillere dayanarak aşağılık iftiralarla suçluymuş gibi medyanın önüne atılan 28 Şubat Mahpusları, Darbenin mağdurları olarak halen cezaevlerinde tutuluyorlar.

Çoğunluğu işkenceli soruşturmalar, üretilmiş ya da darbenin bir diğer ayağını oluşturan kartel medyası tarafından şişirilmiş deliller, önyargılı ve brifingli yargılamalar neticesinde cezaevine girmiş mahpusların, halen cezaevlerinde tutulması yaşanan hukuksuzluğun boyutunu göstermektedir.

TBMM’ye sunulan teklifle, kişilere karşı işlenen bir kısım adli suçlarınaf bağlamında tekrar gündeme getirilmesi karşısında, aslolanın cezaevlerini boşaltmak değil adil bir yargı zemini ve infaz rejimi oluşturmak olduğunu vurgularız.

Geldiğimiz noktada:

28 Şubat’ın brifingli yargısının kararlarıyla hapsedilen mazlumların tahliyesi,

28 Şubat’ın tahkim ettiği zemine basarak büyüyen paralel yargının kararlarıyla hapsedilen hemen her çevreden mazlumun tahliyesi,

Brifingli ve paralel yargı zemininde oluşan önyargılar ve bu önyargılarla oluşturulan içtihatlarla halen devam eden yargı zulümlerinin son bulması

öncelikli mesele haline gelmelidir.

MAZLUMDER olarak,

-28 Şubat Siyasi Yargı Kararları İptal Edilsin!

-28 Şubat Mahpusları Derhal Serbest Bırakılsın!

talebimizi vurgularız.

MAZLUMDER

Ağrı Şubesi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.