27 Mayıs 2018 Pazar 17:59
Mazlumder Ağrı; "Af Değil, Tahliye Ve Yeniden Yargılama" İstiyoruz

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Ağrı Şubesi tarafından 28 Şubat Mağdurları için basın açıklaması yaptı.

Mazlumder Ağrı Şube Başkanı Yüksel Aslan yaptığı açıklamada , 28 Şubat Zulmünü ve Hukuksuzluğunun Mağdurlarını unutturmama adına başlattığımız basın açıklamaları ve eylemlerini yılmadan devam ettireceğiz.

Türkiye geneli Genel Merkez Başta olmak üzere Tüm şubelerin eş zamanlı yaptığı ve 28 Şubat mahkumlarının serbest bırakılması talebiyle düzenlenen 'İçeriden Dışarı Özgürlük İftarı' programı kapsamında Bolu F Tipi Ceza İnfaz Kurumu , Batman ve Sivas cezaevleri önünde basın açıklaması yapıldı.

Yüksel Aslan , MAZLUMDER Ağrı Şubesi olarak olarak başlattıkları bu eylemi her ayın 28'de unutturmama adına devam ettireceklerlerini belirterek, Geç kalan adaletin adalet olmadığını hatırlatıyor, Devlet yetkililerinden biran önce bu meseleyi ertelemeden çözüme götürmelerini talep ediyoruz.

Mazlumder Ağrı Şubesi Dernek binasında yapılan Basın Açıklamasını Dernek Üyesi Özcan KAYA okudu.

Basın Açıklamasının Tam Metni :

28 ŞUBAT MAHPUSLARINA ÖZGÜRLÜK!

BRİFİNGLİ VE PARALEL YARGI KARARLARI İPTAL EDİLSİN!

AF DEĞİL, TAHLİYE ve YENİDEN YARGILAMA!

Brifingli ve paralel yargı kararlarının iptal edilmesi, 28 Şubat Mahpuslarının Serbest Bırakılması ve dönem yargılamalarının yenilenmesi için, ‘İçerden Dışarı Özgürlük İftarı’ konseptiyle BOLU – ADANA – BATMAN – DİYARBAKIR ve SİVAS Cezaevlerinin önünde bir kez daha bir araya geldik. İçeriden dışarı taşan iftar soframızda birbirimizin derdiyle dertlenmeyi, sembolik de olsa mahpusların sıkıntısını paylaşmayıhedefliyoruz.

Konuyla ilgili bugüne kadar yaptığımız onlarca eylem ve söyleşi, yüzlerce ziyaret ve farklı çevrelerden duyarlı insanların neredeyse bir kitaba sığmayacak çapta gayretleriyle dile getirilen talepler, maalesef somut bir karşılık bulmamıştır. Yeni bir seçim sürecine girildiği bugünlerde, 20-25 Ramazan ayını ve 40-50 Bayramı içeride geçiren 28 Şubat mahpusları için, yıllar değişmiş, hükümetler değişmiş, siyasi iktidarlar, güç odakları, yargı mensupları değişmiş amamağduriyetlerinin giderilmesi noktasında hiç bir şey değişmemiştir.Ne kadar ironiktir ki, 28 Şubat’ta darbe yaptığı mahkemece tescil edilip müebbet hapis cezası alan darbeciler ayda bir imza karşılığı salıverilirken darbenin hakiki mağdurları halen cezavlerinde tutulmaktadırlar.

Cumhurbaşkanı’nın defalarca,Başbakan’ın birkaç kez dillendirdiği, mecliste defalarca gündeme gelen bu hukuksuzluk karşısında somut bir adli, idari ya da yasal adım atılmamış olması ciddi çelişkileri içerisinde barındırmaktadır.

Ve bizler!

Bu çelişkileri ortaya sermek, duymayan kulak, görmeyen göz, sızlamayan vicdan kalmasın, hiçbir mazeret ileri sürülemesin diye bir kez daha buradayız.

Aradan geçen 21 yıla rağmen 28 Şubat’ın çaldığı hayatların hesabının sorulmamış olduğunu, 20 yılı aşan sürelerle cezaevlerinde tutulan 600’e yakın mahpus ve bu mahpusların aileleri için darbenin devam ettiğini haykırmak için buradayız.

Beraat etmesi gerekirken bir torba dosyaya dahil edilen; en ağır yorumda bile “adli nitelikli süreli hapis” cezası alması gerekirken “siyasi nitelikli müebbet hapis” cezası verilen; delil niteliği tartışmalı olup ABD’de deşifre edilmiş dijital kayıtlarla cezalandırılan; avukatsız ve işkenceli sorgulamalarda imzalatılan sahte ifade tutanaklarına dayanılarak gençlikleri ellerinden alınan; toplumsal zemin oluşturmak adına ev ya da işyerlerine yerleştirilen sahte delillere dayanarak aşağılık iftiralarla suçluymuş gibi medyanın önüne atılan 28 Şubat Mahpuslarına Özgürlük talebiyle buradayız.

28 Şubat hemen her çevre tarafından “darbe” olarak adlandırılıyorken; 28 Şubatçılardan bir kısmınındarbeciliği mahkeme tarafından da tescil edilmiş veonlara müebbet hapis cezası verilmişken; 28 Şubatçı hakim ve savcıların brifingli ya da paralel yargının elemanları olduğu tespit edilmiş ve kritik mahkemelerde görev yapanlar ya ihraç edilmiş ya da tutuklanmışken; örgütçülerin başka kişileri örgütçü diyerek soruşturduğu ve cezalandırdığı ortaya çıkmışken, 28 Şubat süreci yargılamalarına meşru yargılama muamelesi yapılamaz. Bırakın hukuku, mantık ilkelerine bile aykırı olan bu zulmün halen devam ettirilmesinin bir izahı yoktur.

Hukuksuzluğun bu derece ayyuka çıktığı bir konuda böylesi bir sessizlik ve tavırsızlık endişe ve utanç vericidir.

Çocukları babasız, anneleri evlatsız bırakan bu sorunun hemen şimdi çözülmesi gerekmektedir. Unutulmasın ki mazlumların ahı bütün siyasi hesapları ve matematik hesaplarını alt üst edecek bir güce sahiptir. Kendilerini tutuklayanlar tutuklu hale geldiği halde af talebinde bulunmayan, vakur ve onurlu bir duruşla haklarını arayan bu insanların ve bu insanların ailelerinin hak taleplerine kulak vermekve gereğini yerine getirmek, açıktır ki başta Yargı, Hükümet ve TBMM olmak üzere herkesin üzerine düşen önemli bir görevdir.

MAZLUMDER olarak,

Brifingli yargılamaların kötü mirasını devralan mevcut mahkemeleri, iş yoğunluğu bahanesini bir tarafa atarak, gerekirse gecelerini gündüzlerine katarak bu sorunu çözmeye davet ediyoruz.

TBMM’yi, mecliste birinci parti olan Ak Partiyi ve ana muhalefet olan CHP’yi, 28 Şubat mahpuslarının sorununu “öncelikli mesele” haline getirmeye, sorunun çözümünü sağlayacak yasal düzenlemeleri bir an önce yapmaya çağırıyoruz.

Binlerce insanın hayatını karartmış olan 28 Şubat sürecinin her yönüyle aydınlatılmasını ve bu sürecin bütün aktörlerinin açığa çıkartılarak bunlardan hesap sorulmasınıbekliyoruz.

28 Şubat sürecindeki siyasi yargı kararlarının iptal edilerek 28 Şubat’ın brifingli-siyasi yargılamalarının yok sayılmasını talep ediyoruz.

28 Şubat mahpuslarının hiçbir bahane ya da erteleme olmaksızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

Kamuoyuna saygıyla sunulur.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.