30 Aralık 2020 Çarşamba 23:36
Vali Varol'un Başkanlığında Toplantı Düzenlendi

Vali Varol'un Başkanlığında, Kamu-Üniversite ve Sanayi İşbirliği Planlama ve Geliştirme Kurulu Toplantısı Düzenlendi

Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliğinde paydaşlar arasındaki sinerjiyi artırmak, ilimizin Ar-Ge ve inovasyon kapasitesinin arttırılması,  Üniversite ve sanayinin etkin bir şekilde birlikteliğinin sağlanması, Üniversitelerde üretilen bilginin sanayiye aktarılarak sanayi profilimizin orta yüksek ve yüksek teknolojili alanlara çevrilmesi, paydaşların kamunun Ar-Ge ve inovasyon destekleri hakkında bilgilendirilmesi, sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda ilgili öğretim üyelerinin özel sektör kuruluşlarına yönlendirilmesi, KÜSİ planlarının hazırlanarak gerekli faaliyetlerin gerçekleştirilmesi ve takibinin yapılması amacıyla düzenlenen Kamu-Üniversite ve Sanayi İşbirliği Planlama ve Geliştirme Kurulu Toplantısı Vali Dr. Osman Varol’un başkanlığında düzenlendi.

2020 yılı içerisinde yürütülen çalışmaların gözden geçirilip 2019 yılında gerçekleştirilen KÜSİ Kurul Toplantısı neticesinde alınan kararların gerçekleşme durumlarının değerlendirildiği 

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, İbrahim Çeçen Üniversitesi, KOSGEB ve SERKA ile ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri tarafından yapılan sunumların ardından üyeler, kurulun stratejik yol haritasına dair görüş alışverişinde bulunarak, Covid-19 salgınının ilimizin sanayi üretimi ve istihdamı üzerinde oluşturduğu etkilerin tespit edilmesi, olumsuz etkilerin azaltılması ve normalleşme süreci ve sonrası için gerekli hazırlıklar değerlendirildi.

Toplantıda ayrıca, Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliğinin Ağrı'da etkin bir şekilde sağlanması, ilimizin sanayisinin katma değeri yüksek ürünlere yönlendirilmesiyle ilgi çalışmaların yapılarak, AR-GE ve yenilik kapasitesinin artırılıp sanayi profilinin yüksek, orta ve ileri teknoloji alanlarına evrilmesinin önemine vurgu yapıldı.

Bilginin kaynağı üniversiteler ile yenilikçi ürünler üretecek olan sanayi kesiminin kamunun yol göstericiliğinde bir araya gelmelerinin önemine vurgu yaparak AR-GE'nin önem taşıdığını kaydeden Vali Varol, "KÜSİ'nin amacı Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliğinde paydaşlar arasındaki sinerjiyi arttırarak rekabet gücü ve katma değeri yüksek, yenilikçi ürünler üretebilen yüksek teknoloji ağırlıklı ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturarak ilimizin ekonomisi ve sosyal hayatına değer katmaktır. Üniversitede üretilen bilginin teknolojiye ve üretime dönüştürülerek ekonomiye aktarılması, toplumun ekonomik ve sosyal refahında orta ve uzun vadede artışının sağlaması için Kamu-Üniversite ve Sanayi işbirliğini çok önemsiyoruz." dedi.

Anahtar Kelimeler:
Vali VarolVali Osman Varol
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.