Başbakan Davutoğlu, Erzincan'da

Davutoğlu, AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuştu- AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu: (4)- "(DİSK Genel Kurulu'ndaki sloganlar) Çalışma ve sosyal güvenlik alanında Cumhuriyet tarihinin en büyük adımları, devrim niteliğindeki reforml

13 Şubat 2016 Cumartesi 18:58
Başbakan Davutoğlu, Erzincan'da
ABONE OL

  AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, DİSK Genel Kurulu'ndaki sloganlara ilişkin, "Çalışma ve sosyal güvenlik alanında Cumhuriyet tarihinin en büyük adımları, devrim niteliğinde reformlar Sayın Cumhurbaşkanı'mızın Başbakanlığı döneminde 13 yıllık AK Parti iktidarında atıldı. Yapılamaz denilen uygulamalar, yasalar bizim dönemimizde yapıldı, geçildi. O Genel Kurul'a da bu sebeple bizzat bakanımız gitti, davet edildi. Ama utanmadan, sıkılmadan Sayın Cumhurbaşkanı'mıza, Hükümetimize yönelik seviyesiz ve alçakça sloganlar atıldı. Bunu en sert şekilde kınıyorum. O sloganlara sessiz kalan, hatta arka çıkan DİSK yöneticilerini de kınıyorum" dedi.

AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda partililere hitap eden Davutoğlu, uluslararası toplumun gerçeklerle yüzleşerek hatalarını görmesi gerektiğini belirtti.

Rejim yanlısı olmayan Suriyelilerin, Suriye'den çıkarılması için "bilinçli bir etnik kıyım hazırlığı" yapıldığını vurgulayan Davutoğlu, "Halep ve Suriye'de sadece rejim yanlılarının kalması diğer herkesin de Suriye'den sürülmesi hedefleniyor. Bu açık bir etnik temizlik harekatıdır. Başta Rusya olmak üzere rejimi destekleyen ülkelerce yürütülüyor bu faaliyet. Biz bir taraftan mültecileri kabul ederken diğer taraftan etnik temizliğin hedefine yardım eden bir duruma düşmek istemiyoruz. Suriye'nin demografik yapısının korunması noktasında herkes dikkatli olmak zorundadır ve mutlaka bu etnik kıyımı yapanlar da bir gün uluslararası mahkemeler önünde hesaplarını vereceklerdir" diye konuştu.

Türkiye olarak bu konudaki duyarlılıklarına dikkati çeken Davutoğlu, "Suriye sınır boylarındaki demografik dengenin değişmesini hedefleyen her türlü stratejiye karşı uluslararası toplumu uyarıyoruz. Bunlar Suriye'de zulmün durmasına ve barışın tesisine yardım eden planlar değildir, sadece bu zorbaca planları yapanlar değil her fırsatta insan haklarından söz edenler de bu etnik temizliğe karşı ayağa kalkmalıdır" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin içeride ve dışarıda bu sorunlarla uğraşırken, muhalefet partilerinin tutumlarını değerlendiren Davutoğlu, "Haziran ve Kasım seçimlerinde 'Türkiye Partisi' olacağız diyen HDP'nin halini görüyorsunuz. Terörle arasına mesafe koymak şöyle dursun, terör örgütünün hamisi, sözcüsü kesildi. Gayrimeşru bir nefret diliyle, şiddeti öven bir dille, her gün milletin karşısına çıkıyorlar. Utanmıyorlar, sıkılmıyorlar, bu dili sürdürüyorlar. Milletten seçmenlerinden aldıkları vekaleti, gidiyorlar Kandil'deki eli kanlı katiller adına sokakları hendeklerle, tuzaklarla yaşanmaz hale getirmeye çalışan teröristler adına kullanıyorlar" diye konuştu.

Seçimlerin hemen ardından vaat ve reformlarını açıkladıklarını hatırlatan Davutoğlu, 3 aylık vaatlerin yüzde 66'sını, reformların da yüzde 30'unu yerine getirdiklerini bildirdi.

CHP'nin ise 2 aydır, "Atatürk posteri indirildi mi indirilmedi mi" diye kendi grubu içerisinde kıyıcı bir tartışma yaptığını ifade eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Biz istiklal meşalesini yükseltip, Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet'i daha da kudretli kılmak için çalışırken onlar iki aydır 'Atatürk posterini kim indirdi, kim yerine koyacak' onunla uğraşıyorlar. Bunların bütün meselesi sadece gösteri. Bir milletvekilini disipline sevk ettiler, soruşturmalar açtılar daha çözmediler. Allah aşkına 2 aydır kendi içindeki bir meseleyi çözemeyen bir muhalefet partisi, ülkenin meselelerini çözebilir mi? İki aydır bu posteri kim indirmiş onu bulamayan birisi yolunu bulabilir mi? Millete yol gösterebilir mi? Milletin önüne geçebilir mi? Bakalım daha ne kadar uğraşacaklar ama onlar uğraşa dursunlar, onlar Atatürk posterini kim indirdi onu tespit edene kadar biz vaatlerimizin tamamını da gerçekleştireceğiz, reformlarımızı da yapacağız. 2019 seçimlerine giderken eminim Sayın Kılıçdaroğlu, o zamana kadar kaç kongre yapacaklar bilmiyorum, eminim hala bu soruyu soracak, 'Atatürk posterini kim indirdi' Allah akıl fikir versin ne diyelim, millet onların bu hallerini de görüyor. Bizim gece gündüz, yorulmadan bıkmadan, tükenmeden koşturmamızı da biliyor."

- "Siz önce bir partinizi düzeltin"

Anamuhalefetin parti içindeki tartışmalardan başlarını kaldırarak arada bir kendilerine saldırdıklarını ifade eden Davutoğlu, "Zahmet buyurmayın, siz önce bir partinizi düzeltin, şu dedikodulara doyun, kongrelerinize doyun bir iyice, sonrada bir vakit ayırıp bizimle yüzleşebilirsiniz. Ama bizim size ayıracak vaktimiz yok, biz meşgulüz bizim yapacak çok işimiz var" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Davutoğlu, MHP'de ise Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin önemli bir sağlık sorununun ardından görevi başına döndüğünü hatırlatarak, bir kez daha geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Dönmesinin ardından Bahçeli'nin yaptığı konuşmalarda MHP cephesinde bir değişikliğin olmadığını aktaran Davutoğlu, "Bu uslupla 1 Kasım'da dersinizi aldınız, bu usluba devam ederseniz millet size daha çok ders verir. Ülkenin şehirlerinde, ilçelerinde kurtarılmış bölge hayalleri görenlere karşı yürütülen operasyonlara karşı en tuhaf tepki MHP sözcülerinden geliyor. Keza birlik, huzur ve demokrasi eylem planımıza karşı da ne olup bittiğini anlamayan, sadece muhalefet etmiş olmak için muhalefet eden saygısızca bir dil kullanıyorlar. Bütün bunları milliyetçiliği, ülke sevgisini kimseye bırakmayan bir partinin temsilcileri yapıyor, yazık. Bu partilere oy veren vatandaşlarımız adına gerçekten üzülüyorum. Bizim için iki kategori vatandaşımız vardır. Biz hiç kimseyi rakip, hasım görmeyiz. Bugün yani 1 Kasım'da AK Parti'ye oy vermiş olanlar ve bir de 2019'da oy verecek olanlar" şeklinde konuştu.

- "Tamamıyla seviyesiz bir siyaset dilinin sözcüleri oluyorlar"

Dün gerçekleşen DİSK Genel Kurulu'nda devlete ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik "yakışıksız" sloganlar atıldığını, orada bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun da salonu terk ettiğini hatırlatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Çalışma ve sosyal güvenlik alanında Cumhuriyet tarihinin en büyük adımları, devrim niteliğinde reformlar Sayın Cumhurbaşkanı'mızın Başbakanlığı döneminde 13 yıllık AK Parti iktidarında atıldı. Yapılamaz denilen uygulamalar, yasalar bizim dönemimizde yapıldı, geçildi. O Genel Kurul'a da bu sebeple bizzat bakanımız gitti, davet edildi. Ama utanmadan, sıkılmadan Sayın Cumhurbaşkanı'mıza, Hükümetimize yönelik seviyesiz ve alçakça sloganlar atıldı. Bunu en sert şekilde kınıyorum. O sloganlara sessiz kalan, hatta arka çıkan DİSK yöneticilerini de kınıyorum. Haksa hak, hukuksa hukuk ne istiyorsanız sonuna kadar tartışalım. Ama bunu bu ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanı'na hakaret ederek, yapmaya kalkarsanız, biz orada işte 'Bir dakika' deriz, 'Durun' deriz, ve size hak ettiğiniz cevabı veririz. Muhalefet keşke kaliteli bir rekabetin tarafı olsa ama onlar tamamıyla seviyesiz bir siyaset dilinin sözcüleri oluyorlar. Onlar kendileri bilir, biz işimize bakacağız."

Davutoğlu, 14 yıllık çalışmaları hakkında da bilgi vererek, bölgeler arasındaki kalkınma farklarını büyük ölçüde ortadan kaldırdıklarını söyledi. Erzincan'a geri dönüşün başlamasına ilişkin memnuniyetini dile getiren Davutoğlu, Erzincanlıları yatırım yapmaya ve kenti ayağa kaldırmaya çağırdı.

- "Türkiye'nin her yerindeki eserler, yaptığımız siyasetin şahidi"

Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin her yerine yapılan eserleri, yaptıkları siyasetin şahidi olarak gösterdiklerini belirtti.

AK Parti hükümetlerinin ekonomi alanında yaptığı çalışmalara da değinen Davutoğlu, seçim öncesi esnafa verdikleri 30 bin liralık kredi vaatlerini de hayata geçirmeye başladıklarını bildirdi. Davutoğlu, "Bakınız sadece 1 ay içinde 30 bin Türk lirası faizsiz kredi talep eden 7 bin 780 kişiye toplam 225 milyon Türk lirası ödedik, biz bunu yaparken CHP hala poster işiyle uğraşıyordu. Daha nice 100 milyonlar ödeyeceğiz, onlar onunla uğraşmaya devam edecek. Kısa bir süre sonra yine talepte bulunan 4 bin 335 kişiye toplam 119 milyon Türk lirası daha vereceğiz" şeklinde konuştu.

KÖYDES projesiyle 9 milyar kaynakla köylere hizmet götürdüklerini de kaydeden Davutoğlu, tarımsal milli geliri 36 milyar liradan, 116 milyar liraya çıkardıklarını ve 11 yılda 3 milyar 250 milyon fidan diktiklerini belirtti.

Erzincan'a da 14 yılda 6 milyar lira yatırım ve destek sağlandığını anlatan Davutoğlu, 2006'da Erzincan üniversitesini kurduklarını, 9 bin 252 konut, 852 derslik, 8 hastane, 7 sağlık merkezi inşaa ettiklerini sözlerine ekledi.

(Sürecek)


Son Güncelleme: 13.02.2016 20:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.