43 Kişinin Öldüğü Bina 'Kalitesiz' Çıktı

Erciş Ağır Ceza Mahkemesince hazırlanan kararda, sanık ve müşteki ifadelerinin yanı sıra depreme ilişkin bilgilere yer verildi.

05 Mayıs 2016 Perşembe 11:58
43 Kişinin Öldüğü Bina 'Kalitesiz' Çıktı
ABONE OL

Van'ın Erciş ilçesinde 2011 yılında meydana gelen depremde yıkılması sonucu 43 kişinin hayatını kaybettiği Dağ Apartmanının iki müteahhidi ve mühendisine 60 bin 800'er lira, kalıp ustasına 18 bin 200 lira adli para cezası verilen davanın gerekçeli kararı açıklandı.

Erciş Ağır Ceza Mahkemesince hazırlanan kararda, sanık ve müşteki ifadelerinin yanı sıra depreme ilişkin bilgilere yer verildi.

Yıkılan binayla ilgili Karadeniz Teknik Üniversitesince hazırlanan bilirkişi raporuna göre, yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgelerinde belirtilen bodrum, zemin ve normal kat yüksekliklerinin mimari ve statik projeyle uyumlu olmadığının belirtildiği gerekçeli kararda, şunlar kaydedildi:

"Dağ Apartmanına ait statik projede malzeme sınıfı C20, donatı sınıfı ise S420 olarak belirtilmiştir. Karot numuneler üzerinde gerçekleştirilen merkezi basınç deneyleri sonucunda elde edilen ortalama basınç dayanımı, 1997 Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelikte belirtilen minimum beton sınıfı olan C16'yı sağlamamaktadır. Apartmanın statik projeleri, ön inceleme ve bilirkişi raporları ile dosya üzerinden yapılan incelemelerden, etriye çapı açısından yeterli gözükürken, etriye aralığı açısından yetersiz gözükmektedir. Yıkılan binanın mevcut taşıyıcı elemanlarının donatı detaylandırılmasında yetersizlikler olduğu görülmektedir. Bilirkişi raporu ve proje verilerine göre kolon boyutları, donatı çap ve adetlerinde farklılıklar vardır. Sonuç olarak, soruşturma dosyası üzerinden yapılan inceleme, değerlendirme ve elde edilen bulgular neticesinde, söz konusu binada projelendirme, yapım ve iş bitimi aşamalarında Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkındaki Yönetmelik ve İmar Kanunu esaslarına yeterince uyulmadığı görülmüştür."

Kararda, söz konusu binada projelendirme, yapım ve iş bitimi aşamalarında "Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkındaki Yönetmelik" ve "İmar Kanunu" esaslarına yeterince uyulmadığı bildirildi.

Dosya kapsamında bulunan bilirkişi kurulu raporuna göre, sanıkların meydana gelen olayda taksirli sorumluluklarının bulunduğu kaydedilen kararda, "Sanıklar, bu şekildeki davranışlarıyla, taksir, dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla suçun kanunda kanuni tanımında belirtilen neticeyi öngörmeyerek gerçekleştirdikleri, bu haliyle eylemlerinin 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma' suçunu oluşturmaktadır. Bu suçun da sübuta erdiği tam sonuç ve vicdani kanaati mahkememizde hasıl olmakla sanıkların cezalandırılmasına karar verilmiştir." denildi.

- Sanıklara verilen ceza

Sanıkların neticeyi öngörmekle birlikte, gerçekleşmeyeceği beklentisi ve ümidi içinde olduklarına yer verilen kararda, şu ifadeler kullanıldı:

"Sanıklar hakkında taksirli suçtan dolayı hükmolunan hapis cezası TCK'nın 49. maddesi bağlamında kısa süreli değil ise de olayda sanıklar açısından bilinçli taksir hali bulunmamaktadır. Bina sahibi olan Sanık İrfan Dağ ve ailesinin davaya konu binada oturmaları ve sanık İrfan Dağ'ın yakınlarını kaybettiği, bina sahibi olan Mehmet Coşkunüzer'in davaya konu binada vefat ettiği anlaşılmıştır. Sanıklar hakkında verilen bu hapis cezası TCK'nın 50/4. maddesi bağlamında 50/1-a maddesi uyarınca adli para cezasına çevrilmiş ve sanıklara verilen adli para cezasının TCK’nın 52/4 maddesi uyarınca ve takdiren birer ay ara ile taksitler halinde 24 eşit taksitle sanıktan tahsiline karar verilmiştir. Ayrıca, taksitlerden birinin zamanında ödenmemesi halinde geri kalan kısmın tamamının tahsil edileceği ve ödenmeyen adli para cezasının hapse çevrileceği de kararda belirtilerek ihtar edilmiştir."

Van'da 23 Ekim 2011'de yaşanan 7.2 büyüklüğündeki depremde yıkılan Dağ Apartmanı davasında yargılanan sanıklardan İrfan Dağ, Celal Yıldız ve Murat Kazancı 15 Aralık 2015'te görülen karar duruşmasında, "taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak" suçundan 8 yıl 4'er ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Sanıkların kişilikleri, sosyal ve ekonomik durumları ve suçun işlenmesindeki özellikleri dikkate alan mahkeme heyeti, cezayı her sanık için 60 bin 800 lira adli para cezasına dönüştürmüştü.

Mahkeme heyeti, binada inşaat işçisi olarak çalıştığı iddia edilen sanıklardan Cahit Aslanbay'ı da 18 bin 200 lira para cezasına çarptırmıştı.

Son Güncelleme: 05.08.2016 18:03
Anahtar Kelimeler:
VanDepremGerekçeli Karar
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.