09 Mart 2017 Perşembe 15:12
Diyanet (10 Mart 2017) Türkiye Geneli Cuma Hutbesi Yayınlandı

Diyanet (10 Mart 2017) Türkiye Geneli Cuma Hutbesi

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan bu haftanın cuma hutbesi yayımlandı. 

Hutbe ile konu bütünlüğü olması açısından Cuma Namazından önce verilecek vaazın yetişmediği, hutbeye de gerektiği şekilde hazırlanamamaktan yakınınan İmam Hatipler hutbenin daha erken saatlerde hatta en azından çarşamba günleri yayımlanmasını istiyorlar.

CUMA HUTBESİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

KÖTÜLÜĞE ENGEL OLABİLMENİN YOLU İYİLİKTİR
Aziz Müminler!
Vâbisa, yeni Müslüman olmuş bir sahâbîydi. Vâbisa, İslam'ın rahmet yüklü mesajlarını henüz tamolarak kavrayamadığından Peygamber Efendimiz(s.a.s)'e sorular sormak istiyordu. Bunlardan birisi deneyin iyi neyin kötü olduğu hususuydu. Sorularını
sormak üzere Resûlullah'ın yanına gitti Vâbisa. 'Yanıbaşında olmaktan en çok mutluluk duyacağım insan'dediği Resûl-i Ekrem'e yaklaştı. Onun gelişini fark eden Rahmet Elçisi, “Yaklaş Vâbisa! Yaklaş!"buyurdu ve onu dinledikten sonra sorusunu şu şekildecevapladı: “Vâbisa! İyilik ve kötülük konusunda kalbine, vicdanına danış! Zira iyilik, kendisiyle gönlünün huzur bulduğu ve vicdanını rahatlatandır. Kötülük ise, insanlar onaylasalar bile gönlünü huzursuz eden ve vicdanına endişe verendir."
Aziz Kardeşlerim!
İyilik varlıktır, kötülük yokluktur. İyilik huzurdur.Kötülük zulmettir, karanlıktır. İyilik Rabbimizinrızasını talep etmektir. Kötülük ise O'nun gazabınaadım adım yol almaktır. İyilik akl-ı selime, kalb-iselime, tab-ı selime, yani insanın yaratılmışların en
şereflisi olma vasfına uygun güzelliklerdir. Kötülük iseinsanı alçaltan, onu hem Allah katında hem de insanlarnezdinde değersizleştiren çirkinliklerdir. İyilik YüceRabbimizin, insanın fıtratına yerleştirdiği yüce birhaslettir. Kötülük ise insanın kalbine sonradan bulaşan siyah bir lekedir. İyilik tertemiz fıtratın sahibi YüceAllah'a sadakattir. Kötülük ise bu sadakati yitirmektir.İyilik, yeryüzünden şerri, kötülüğü silecek olan en büyük güçtür. Kötülüğün kaderi ise iyilik karşısında herzaman hüsrandır, mağlubiyettir.
Kardeşlerim!
Yüce Kitabımız, iyiliğin ne olduğundan önce, neolmadığını anlatır bizlere. لَيْ سَ اَلْبِ رَ اََنْ تَُوَل وا وَُجُوهَكُمْ قَِبَلَ اَلْمَشْرِقِ وََالْمَغْرِبَِ yani “İyilikyönünüzü Doğuya ve Batıya yöneltmeniz değildir."buyurur. İbadetlerin sadece şekle indirgenmesini ve dindarlığın bir gösterişe dönüştürülmesini iyilikcümlesinden kabul etmez. Kur'an-ı Kerim, gerçek iyiliği bizlere şöyle tanıtır: Asıl iyilik, مَنْ اَٰمَنَ بَِا للِّ وََالْيَوْمِ اَلْْٰخِرِ وََالْمَلٰئِٰٓكَةِ وََالْكِتَابِ وََال نَبِ ي نَyani bizleri her türlü kötülüğün egemenliğindenkurtaran Rabbimize imandır. Âhiret gününü, melekleri, Allah'ın Kitabını ve peygamberlerini tasdik etmektir.
وَاٰتَىاَلْمَالَعََلٰىحَُ بهّ۪ذََوِياَلْقُرْبٰىوََالْيَتَامٰىوََالْمَ سَاكّ۪ينََوََابْنَاَل سَبّ۪يلِوََال سَٰٓائِلّ۪ينَوََفِياَل رقَا بَ Asıl iyilik, çok sevdiğimiz mal ve servetimizi fakirlerle,yoksullarla, yetimlerle paylaşmaktır. İnsanı her türlü esaretten kurtarmaktır. Asıl iyilik, وَاَقَامَ اَل صَلٰوةَ وََاٰتَى اَل زَكٰوةَ namazın müdavimi olmaktır. Zekâtı gönül rızasıyla vermektir. Asıl iyilik, وَالْمُوفُونَ بَِعَهْدِهِمَْ ahde vefadır,emanete riayettir.2 Asıl iyilik, وَال ذّ۪ينََ صبَرُوا اَبْتِغَٰٓاءَ وََجْهِ رََب هِمَْ darlıkta ve zorlukta sırf Allah rızasını umarak sabretmektir. Asıl iyilik, وَيَدْرَؤُُ۫نَ بَِالْحَ سنَةِ اَل سَ يِئَةََ yani kötülüğü iyilikle savabilmektir, iyilikle yok edebilmektir.3 Zira Mümin,hayatını iyiliğe adayan ve iyiliklerle anlamlandıran kişidir. Müslüman, eliyle, diliyle, kalbiyle, bütün varlığıyla kötülüğün her türlüsünün karşısında dimdik durabilen kimsedir.
Aziz Kardeşlerim!
Üzülerek belirtmek gerekir ki; günümüzde iyilik,insanlığın gündeminde kötülük kadar yer almıyor. Her geçen gün, dünyamızı kötülükler kuşatıyor. İnsanoğlu; heva ve hevesleri, hırs ve ihtirasları uğruna vicdan,adalet, hakkaniyet ve merhametini hızla kaybediyor.Kendisinden başkasına iyiliği dokunmayan bir varlık haline dönüşüyor. Asıl iyiliğin başkalarına yapılaniyilik olduğunu unutuyor.
Kardeşlerim!
Böylesi bir dünyada iyiliği hâkim kılmak,kötülüğe engel olmak idealine sahip biz müminlere çok önemli vazifeler düşüyor. Durum ve şartlar ne olursa olsun bizler, bu dünyada hala iyi insanların olduğu inancını yaşatmalıyız. Kötülüğün iyiliği mağlup etmesine asla göz yummamalıyız. Unutmamalıyız ki;dünya ve ahiret mutluluğu, iyiliğe hizmet etmekten,
kötülüğe set çekmekten geçer.
Kardeşlerim!
İyiliğin yolcuları olarak bu mübarek vakitte Rabbimize el açıyor ve şöyle niyazda bulunuyoruz: Yâ Rabbi! Coğrafyamızı ve insanlığı kuşatan bütün kötülükleri ortadan kaldırabilmeyi bizlere nasip eyle!İyiliklerin hâkim olduğu bir dünyayı hep birlikte imar edebilmek için bizlere yardım eyle! Geleceknesillerimize daha güzel, daha yaşanabilir bir yeryüzü bırakabilmeyi bizlere lütfeyle!
1 İbn Hanbel, IV, 227; Dârimî, Büyu', 2.
2 Bakara, 2/177.
3 Bkz. Hûd, 11/114; Ra'd, 13/22.

Son Güncelleme: 29.12.2018 21:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.