Diyanet Cuma Hutbesi 13.01.2017

Diyanet cuma hutbesi .. Yüce Rabbimiz, sevgisine ve mağfiretine mazhar olmanın yolunu bizlere şöyle göstermektedir. “Resûlüm! De ki: ‘Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın..

12 Ocak 2017 Perşembe 17:31
Diyanet Cuma Hutbesi 13.01.2017
ABONE OL

ALLAH’IN SEVDİĞİ BİR KUL OLABİLMEK Cumanız Mübarek Olsun Aziz Kardeşlerim! Okuduğum âyet-i kerimede Yüce Rabbimiz, sevgisine ve mağfiretine mazhar olmanın yolunu bizlere şöyle göstermektedir. “Resûlüm! De ki: ‘Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın.

HUTBE İNDİR

Çünkü Allah bağışlayan ve merhamet edendir.” 1 Kardeşlerim! Yüce Rabbimiz, kendi rızasına ulaştıracak amelleri Kerim Kitabında bizlere gösterdiği gibi, rahmetinden uzaklaştıracak amelleri de beyan etmiştir. Sevgisine mazhar olan kimseleri haber verdiği gibi, sevgi ve merhametinden mahrum kalanları da bildirmiştir.

Geliniz, bugünkü hutbemizde, Rabbimizin sevdiğini bildirdiği kulların kimler olduğuna hep beraber kulak verelim.

ٰهِ ۪ري َن ُم ٰطَ ْ ال ُ يُ ِح ٰبُ ه لل ّٰوا َAllah, maddi ve manevi anlamda temiz olanları sever.

Öyleyse geliniz, fıtratımızı her türlü kötülüklerden koruyalım. Zihin ve gönüllerimizi kötülük ve çirkinliklerin esiri değil; iyilik ve güzelliklerin merkezi kılalım.

ا۪بي َن ٰوَ َ التٰ َ يُ ِح ٰبُ ا ّٰلل ه َ ٰن ا ِAllah tövbe edenleri sever.

Öyleyse aziz kardeşlerim!

Geliniz, tövbelerimizle kulluğumuzun farkına varalım. Rabbimize teslimiyetimizi, günahlarımıza nedametimizi dile getirelim. O’nun engin merhametine sığınalım. Tövbenin, adeta hayata yeni bir başlangıç olduğunu unutmayalım.

۪قي َن َ ُمتٰ ْ ال َ يُ ِح ٰبُ ا ّٰلل ه َ ٰن ا ِAllah, kendine karşı gelmekten sakınanları sever. Öyleyse geliniz, her daim görev ve sorumluluğumuzun bilincinde olalım. Hayatımızı yaratılışımızın gaye ve hikmetine uygun yaşayalım.

ُمتََوٰكِ۪لي َن ْ ال َ يُ ِح ٰبُ ا ّٰلل ه َ ٰن ا ِAllah, kendisine tevekkül edenleri sever. Öyleyse geliniz, üzerimize düşeni yerine getirdikten sonra

لُ َو ۪كي ْ ُ َونِ ْع َم ال ne O. yeter bize Allahَ

“ح ْسبُنَا ا ّٰلل ه güzel vekildir!” diyelim. Rabbimizin rahmet, nusret ve inayetinden hiçbir zaman ümidimizi kesmeyelim.

ُم ْح ِس۪ني َن ْ ال ُ يُ ِح ٰبُ ه لل ّٰوا َAllah, muhsinleri; her işinde, her sözünde kendi rızasını gözetenleri sever. Öyleyse geliniz kardeşlerim! Rabbimizin her an bizi gördüğü bilinciyle hareket edelim.

ابِ ۪ري َن ال ٰصَ ُ يُ ِح ٰبُ .sever sabredenleri Allahَ وا ّٰلل ه Sabredenlerle beraberdir. Öyleyse geliniz, hayatın bir imtihan olduğu bilinciyle kendimize sabrı, sükûneti şiar edinelim.

ُم ْق ِس ۪طي َن ْ ال َ يُ ِح ٰبُ ا ّٰلل ه َ ٰن ا ِAllah, adil olanları sever. Öyleyse geliniz, her daim adaleti yüceltelim. Unutmayalım ki; adalet, güven ve huzurun anahtarıdır. İnsanca bir yaşamın olmazsa olmazıdır. Kıymetli Kardeşlerim! Geliniz, şimdi de Rabbimizin sevmediği kulların kimler olduğuna bir bakalım.

ُم ْعتَ ۪دي َن ْ ال ََل يُ ِح ٰبُ َ ا ّٰلل ه َ ٰن ا ِAllah, haddi aşanları, taşkınlık yapanları sevmez. Öyleyse bizlere düşen, yıkıcı ve bölücü değil; yapıcı ve birleştirici olmaktır.

الِ ۪مي َن َ الظٰ ََل يُ ِح ٰبُ ُ ه لل ّٰوا َAllah, zalimleri sevmez. Zira zulüm, en büyük günahlardandır. Hak ve hukuku ayaklar altına almaktır. Öyleyse bizlere düşen, her daim zalimin karşısında, mazlumun yanında yer almaktır.

ُم ْسِر۪في َن ْ ال ََل يُ ِح ٰبُ َهُ ٰان ِAllah, israf edenleri sevmez. Öyleyse bize düşen, sahip olduğumuz kazanımları saçıp savurmaktan, Allah’ın vermiş olduğu nimetleri ölçüsüzce kullanmaktan sakınmaktır.

ُم ْف ِس ۪دي َن ْ ال ََل يُ ِح ٰبُ ُ ه لل ّٰوا َAllah, ifsat edicileri ve bozguncuları sevmez. Öyleyse bizlere düşen, huzurumuza, birlik ve beraberliğimize, kardeşlik ve muhabbetimize hep birlikte sahip çıkmaktır.

۪ري َن ُم ْستَ ْكِب ْ ال ََل يُ ِح ٰبُ َهُ ٰان ِAllah, büyüklük taslayanları, böbürlenenleri, kibirlenenleri sevmez.

Öyleyse bizlere düşen, tevazu ve vakarla yücelmektir.

َخَٓائِ۪ني َن ْ ال ََل يُ ِح ٰبُ َ ا ّٰلل ه َ ٰن ا ِAllah, kendisine, Yüce Kitabına, Peygamberine, değerlerine, kardeşlerine ihanet edenleri asla sevmez. Öyleyse bizlere düşen, her türlü ihanetten, ikiyüzlülükten, aldatmaktan uzak durmaktır.

ٍ ۪ثيم ٍر اَ ا َكٰفَ كُ ٰلَ ََل يُ ِح ٰبُ ُ ه لل ّٰوا َAllah, küfürde ve günahta ısrar eden hiç kimseyi sevmez.

Öyleyse bizlere düşen, Rabbimizin sayısız lütfuna, bizlere yapılan iyiliklere kör, sağır ve dilsiz kesilmekten, nankörlük etmekten sakınmaktır.

Kardeşlerim!

Yüce Rabbimiz, bizleri sevgisine mazhar olan bahtiyar kullarından eylesin. Hutbeme son verirken sizlerle şu bilgiyi paylaşmak istiyorum: Diyanet İşleri Başkanlığımızın, kısa bir süre önce “Halep’te İnsanlık Ölmesin” çağrısıyla başlattığı yardım kampanyasına aziz milletimiz her zaman olduğu gibi yine büyük bir teveccüh göstermiştir. Kampanya kapsamında şu ana kadar yurt içi ve yurt dışından toplam 133 milyon 745 bin TL değerinde ayni ve nakdi yardım toplanmıştır.

HUTBE İNDİR !

Toplanan yardımlar, Halepli mazlum kardeşlerimize ulaştırılmakta ve onların yaralarına merhem olunmaya çalışılmaktadır. Yüce Rabbimiz, yapmış olduğunuz yardımlarınızı kabul eylesin. Mazlumların, mağdurların, çaresizlerin ümidi olan ülkemize ve aziz milletimize zeval vermesin.

Son Güncelleme: 29.12.2018 21:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.