05 Mayıs 2020 Salı 14:47
Mazlumder Diyarbakır: "Dağlara slogan değil, Orman yakışır"

Mazlumder: "Dağlara slogan değil, Orman yakışır"

Mazlumder Diyarbakır Şubesi; Dağlara yazılan ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ yazısını yeniden gündeme taşıdı. Son yıllarda etkisini yitirmiş olan bu tür yazıların özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde terörle mücadele adı altında yazılması; “birliğe, kardeşliğe ve ortak gelecek hayaline katkı sunmayacaktır” ifadelerine yer verdi.

Mazlumder Diyarbakır Şubesinin Yaptığı açıklamada şu sözlere yer verildi. “Tunceli ili Pülümür ilçesindeki dağın yamacına güvenlik güçleri tarafından “Ne Mutlu Türküm diyene” şeklinde büyükçe bir yazı yazılmış ve Tunceli Valisi Tuncay Sonel de bunu kamuoyuna övgüyle paylaşmıştır.
Onlarca etnik kimliğin yaşadığı Türkiye’de, vatandaşlık üst kimliği gölgelenerek ırk temelli övünme anlayışı, etnik temelli bu ifadeye inanmayan bölge insanını mutlu etmemektedir. Milliyetçi ve ötekileştirici bu söylemler, doğal olarak karşıtını da üretebilmektedir.

Ülkenin diğer bölgelerine yazılmayan bu tür yazıların özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde terörle mücadele adı altında yazılması; birliğe, kardeşliğe ve ortak gelecek hayaline katkı sunmayacaktır. Ayrıca son yıllarda vazgeçilen bu tür sloganların yeniden dağlara yazılmaya başlanması da düşündürücüdür.
Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana nüfusunun çoğunluğu, Türk etnik kimliği dışında, Kürt/ Zazaların oluşturduğu bölgelerdeki vatandaşların gözüne sokarcasına yazılan bu tür sloganlar; yerel halkın çoğunluğu tarafından psikolojik baskı aracı olarak görülmekte ve aidiyet duygusunu da zayıflattığı bilinmektedir. 
Mazlumder Diyarbakır Şubesi olarak; Vatandaşlık üst kimliği dışında, bir arada yaşama ve ortak gelecek düşüncesine katkı sunmayan etnik temelli bu tür sloganların dağlara yeniden yazılmasından vazgeçilmesi gerektiğini bildiririz” dedi. 
Mazlumder Diyarbakır Şubesi ilettiği diğer notunda ise: “Dağlara slogan değil, Orman yakışır” vurgusunda bulundu.

Irk Temelli Söylemler Teröre Zemin Hazırlar

Mazlum-der Adana Şunbeside; Tunceli ili Pülümür ilçesindeki dağın yamacına güvenlik güçleri tarafından "Ne Mutlu Türküm diyene" yazının yazılmasını ve tamamlanmasını gösteren drone video kaydı Tunceli Valisi Tuncay Sonel tarafından belli bir siyasi görüşü çağrıştıran müzik/şarkı eşliğinde paylaşılmış, TRT de bunu övgüyle haber yaparak duyurmuştur.


Türkiye Cumhuriyeti tarihi göz önüne alındığında, böyle yazıların ülkenin doğu bölgesindeki dağlara yazılmış olmasının toplumsal barışa hizmet etmeyeceği, yakın tarihin acılarını çağrıştıracağı açıktır.
Askeri darbelerden sonra uygulanan ancak 2000’li yıllardan sonra vazgeçilen bu uygulamanın yeniden terörle mücadele aracı olarak benimsenmiş olmasının, bölge halkının aidiyet duygusunu zaafiyete uğratacağı, kardeşlik duygusuna halel getireceği, son kırk yıldır yaşananlar göz önüne alındığında kaçınılmazdır.


Farklı etnik unsurların da yaşamakta olduğu Türkiye’de, bir arada yaşama iradesini güçlendirmek için eşit vatandaşlık kimliği yerine “ırk üstünlüğü” temelli bir politikanın ve etnik temelli söylemlerin kimseyi mutlu etmeyeceği ve duygusal kopuşlara kapı aralayarak terörü körükleyeceği açıktır. 
Mazlumder Adana Şubesi olarak; Toplumsal barışa ve birlikte yaşama iradesine katkı sunmayan bu şekildeki bir yazının dağlara yeniden yazılmasından vazgeçilmesi ve yazılmış olan yazıların da silinmesini talep ediyoruz

MAZLUMDER ADANA ŞUBESİ

Son Güncelleme: 05.05.2020 15:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.