'Robotlar Çok Olağan Bir İş Gücü Haline Geliyor'

Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri İş Geliştirme Yöneticisi Bizel:- "Fabrikaların üretim sürecinde hayati önem taşıyan robotlar, sağladıkları hız ve kolaylıklarla her geçen gün sanayide daha çok rol alıyor ve günümüzde çok olağan bir

07 Haziran 2016 Salı 12:18
'Robotlar Çok Olağan Bir İş Gücü Haline Geliyor'
ABONE OL

İSTANBUL (AA) - Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri İş Geliştirme Yöneticisi Tolga Bizel, "Fabrikaların üretim sürecinde hayati önem taşıyan robotlar, sağladıkları hız ve kolaylıklarla her geçen gün sanayide daha çok rol alıyor ve günümüzde çok olağan bir iş gücü haline geliyor" ifadesini kullandı.

Mitsubishi Electric açıklamasına göre, Bizel, markanın Altın Sponsor olduğu İTÜ Robot Olimpiyatları ile Kadir Has Üniversitesi Endüstri 4.0 Forumu, Marmara Üniversitesi Kariyer ve Gelişim Zirvesi ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi IEEE Öğrenci Kolu etkinliklerinde geleceğin fabrika otomasyonu konusunda öğrencileri bilgilendirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bizel, Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri birimi olarak Türkiye'de tümleşik otomasyon içine entegre edilmiş robot teknolojisini sahiplenmeyi hedeflediklerini belirtti. Eğitime destek projesi kapsamında çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Bizel, şunları kaydetti:

"En son 9 Eylül Üniversitesi ile 'Endüstriyel Otomasyon ve Robot Teknolojileri Eğitim Merkezi' kurulmasına ilişkin ön protokol imzaladık. Doğuş Üniversitesi iş birliğiyle de aynı merkezi kurduk. Bursa Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Mimarlık Mühendislik Fakültesi bünyesindeki Robot Eğitim Merkezi'ne çok amaçlı bir robot hibe ettik ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Otomasyon Laboratuvarı'na ürün desteğinde bulunduk. Üniversitelerde Robot Eğitim Merkezi kurulmasına katkı sağlamanın yanı sıra bugüne kadar pek çok farklı üniversite etkinliğine sponsor ya da konuşmacı olarak katıldık. Öğrencilerin çağın gelişen teknolojilerine uyum sağlayarak iş dünyasında tercih edilebilmelerine destek olmayı amaçlıyoruz. Mitsubishi Electric Türkiye olarak eğitime destek çalışmalarına devam edeceğiz.

Yeni endüstri evresi, siber fizik sistemleri kullanılarak üretim süreçlerinin yeniden iyileştirilmesidir. Almanya'nın Endüstri 4.0 olarak adlandırdığı bu kavram, dünyanın farklı ülkelerinde başka isimlerle varlık gösteriyor. ABD'deki 'Smart Manufacturing' inisiyatifi bu oluşumun başka bir açıdan yaklaşımı. Japonya'da ise benzer süreç 'Inovation 25' olarak adlandırılıyor ve bu yaklaşık son 5 yıldır Japonya'da uygulanan bir yaklaşım. Dolayısıyla bu kavramı genel olarak yeni endüstri evresi diye adlandırabiliriz. Bu yeni endüstri evresine Mitsubishi Electric'in yanıtı ise e-F@ctory. Üstelik e-F@ctory yeni bir oluşum da değil. Mitsubishi Electric, e-F@ctory konseptini kendi üretim bantlarında 2003 yılından bu yana kullanıyor. Bu sayede edindiği tecrübelerini ürünlerine ve dolayısıyla müşterilerine yansıtıyor."


-"Türkiye'de de robot kullanımı hızla yaygınlaşıyor"


Bizel, yeni süreçte üretilen her bir ürünün, bugünün modern sistemlerinden farklı olarak ayrı bir seri numaralı kimliğe sahip olması ve belleklerinde sadece bazı temel bilgileri değil, kendi geçmişlerini de tutmasının planlandığını ifade etti. Bu ürünlerin tıpkı üretildikleri makineler gibi sürekli internete bağlı olacağını ve dolayısıyla konumlarının ve durumlarının her an kolaylıkla belirlenebileceğini dile getiren Bizel, şu açıklamalarda bulundu:

"Alıcıları sayesinde bulundukları çevreyi inceleyip gerektiğinde yine kendi yetenekleri ölçüsünde fiziksel tepki verebilecekler ve bunu yaparken de internete bağlı diğer cihazlarla gerçek zamanlı olarak bilgi alışverişinde bulunabilecekler. Günümüzde gelecekle ilgili birçok fütüristik öngörüde bulunmak mümkün. Önümüzdeki yıllarda insan ihtiyaçları kendi kendine yetebilen otomasyon sistemleri ile karşılanacak. Kişiselleştirilmiş ihtiyaçlara göre hazırlanan bir ürün fabrikada üretilirken değiştirilebilecek ve bunun kontrol altına alınacağı sistem yapısı sağlanacak. Fabrikalarda robotlar ve insanların etkileşimli çalıştığı üretim hatları, sadece robotlardan oluşan üretim hatlarından daha verimli. Japonya'da robot teknolojileri oldukça gelişmiş durumda, hatta hayat döngüsünün belki de son aşamasında yer alıyorlar.

Bugüne kadar genelde yalnız çalışan robotlar, bundan sonraki dönemde muhtemelen insanla birlikte çalışan insansı robotlar olarak karşımıza çıkacak. Türkiye'de de başta sanayi olmak üzere robot kullanımı hızla yaygınlaşıyor. Fabrikaların üretim sürecinde hayati önem taşıyan robotlar, sağladıkları hız ve kolaylıklarla her geçen gün sanayide daha çok rol alıyor ve günümüzde çok olağan bir iş gücü haline geliyor. Üretim bantlarında insanla beraber çalışacak robot yatırımları Türkiye'de de geçmişte olduğundan çok daha hızlı ilerleyecek. Türkiye, bulunduğu jeopolitik konum itibariyle yeni pazar fırsatlarına açık bir ülke ve dolayısıyla o pazarlarda da önce insan ihtiyaçlarını giderecek deterjan, çay, su, ambalajlanmış gıda malzemeleri ve onları destekleyici ev içinde kullanılacak eşyalar gibi üretimler yapılacak."


-"Türkiye, yeni endüstri evresini gençlerle yakalayacak"


Mitsubishi Electric olarak, Türkiye'nin yeni endüstri evresini gençlerle yakalayacağını düşündüklerini ifade eden Bizel, Türk sanayisinin bu devrime oldukça açık olduğunu görebildiklerini belirtti. Bizel, şu ifadeleri kullandı:

"Biz de yeni endüstri evresinin iddialı oyuncusu olarak Türk sanayisinin, hayal gücümüzü zorlamaya hazırlanan geleceğin fabrika otomasyonuna hazır olması için teknolojik çözümler sunuyoruz. Ayrıca geleceğin otomasyon teknolojileri yöneticisi olacak gençlerin eğitimine katkı sağlamak için çalışıyoruz. Kalifiye çalışan konusu her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüz için de olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Aslında yeni endüstri evresi en çok insanların gelişmesini gerekli kılıyor.

Temel bilimler ışığı ile başlayan endüstrileşme çalışmaları sonucunda çok farklı sektörlerde çok farklı yeni iş disiplinleri de gelişecek. Çok daha nitelikli, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısı oluşacak. İnsanlar ağır koşullar yerine, çok daha konforlu işlerde çalışacaklar. Tüm bu gelişmelere hazır olmak için gençlerin yenilikleri takip etmeleri ve çok donanımlı olmaları gerekiyor."


Son Güncelleme: 22.08.2016 13:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.