10 Mayıs 2016 Salı 17:28
Ziraat Bankası Genel Müdürü Aydın:

İSTANBUL (AA) - Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, "Tarım sektörüne kullandırılan kredilerde yüzde 60’ın üzerindeki pazar payımız ve 600 bine yakın tarımsal sektör müşterimiz ile üstlenmiş olduğumuz misyonun gerektirdiği üretkenlik ve etkinlikte olmayı sürdüreceğiz." dedi.

Aydın yaptığı yazılı açıklamayla Ziraat Bankası'nın 2016 yılı ilk çeyrek bilançosuna ve kurum çalışmalarına ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Son yıllarda sürdürdükleri yeni iş modeli gereği bilanço değişimi süreci neticesinde kredi ağırlıklı büyüme stratejisine devam ettiklerini belirten Aydın, kredilerin bilanço içerisindeki payını yüzde 62’nin üzerine çıkardıklarını kaydetti.

"Sektörün üzerindeki kredi büyümemizi 1.çeyrekte de sürdürdük" ifadelerini kullanan Aydın, "Yılın ilk çeyreğinde bankanın aktif toplamında yüzde 2’nin üzerinde artış sağlanırken kredi artışı yüzde 3’ün üzerinde gerçekleşmiş durumdadır. 193 milyar lira nakdi ve 62 milyar lira gayri nakdi kredi hacmi ile ekonomiye sağlanan finansman miktarı, toplamda 255 milyar lirayı aşmış bulunmaktadır. Bu haliyle Ziraat Bankası; nakdi, gayri nakdi ve toplam krediler olarak sektörün en büyük kredi portföyüne sahip bankası konumundadır." bilgilerini verdi.

Nakdi kredilerin yüzde 70’inin üzerindeki kısmını kurumsal kredilerin oluşturduğunu aktaran Aydın, "Kurumsal kredilerle, ülkemizin en büyük projelerinin yanı sıra en büyük firmalardan girişimci KOBİ’lere, tarımsal üretim yapan firmalara ve çiftçilere kadar geniş bir yelpazede müşterilerimize ihtiyaç duydukları finansmanı sağlamaktayız." ifadelerini kullandı.

- "Tarım sektöründe yüzde 60’ın üzerinde pazar payına ulaştık"


Yeni iş modeli ile bankanın en önemli misyonu olan tarımın finansmanı konusunda da daha etkin bir bankacılık yaptıklarını belirten Aydın "En küçük çiftçiden, değer zincirinin en üst halkasında entegrasyonu sağlamış büyük bir endüstriyel firmaya kadar, gerek işletme gerekse yatırıma ilişkin finansman ve diğer bankacılık ihtiyaçlarına daha etkin cevap vermemiz mümkün olmaktadır. Tarım bankacılığını, sadece bir kredi ürünü olarak değil topyekun bir müşteri ilişki yönetimi olarak görmekteyiz. Tarım sektörüne kullandırılan kredilerde yüzde 60’ın üzerindeki pazar payımız ve 600 bine yakın tarımsal sektör müşterimiz ile üstlenmiş olduğumuz misyonun gerektirdiği üretkenlik ve etkinlikte olmayı sürdüreceğiz." değerlendirmesini yaptı.


- "Takipteki kredi rasyomuz sektör ortalamasının altında"


Aydın, takipteki kredilerden herhangi bir satış yapılmadan takipteki krediler oranının sektör ortalamasının yarısı düzeyinde olduğunu ve bankanın takipteki krediler oranının yüzde 1,7 seviyesinde seyrettiğini belirtti.

Bankanın edindiği finansmana ilişkin bilgiler de veren Aydın "Yurt dışından kaynak temini yoluyla, dış ticaretin yanı sıra proje ve yatırım faaliyetleri için ihtiyaç duyulan finansmanı sağlamayı sürdürüyoruz. Vadesi gelen 1,1 milyar dolar tutarındaki sendikasyon kredimizi yenilemiş bulunuyoruz. Nisan ayında 500 milyon dolar tutarında 5 yıllık eurobond ihracı gerçekleştirerek toplam ölçüt eurobond ihracımızı 1 milyar 250 milyon dolara, global orta vadeli tahvil programı dahil toplam eurobond ihracımızı yaklaşık 1,5 milyar dolara çıkarmış durumdayız. Uluslararası Finans Kurumlarından sağlamış olduğumuz yaklaşık 2 milyar dolar finansman imkanı, girişimci müşterilerimizin finansman ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılmaktadır." bilgilerini verdi.

- "En yaygın hizmet ağına sahip bankayız"


"Ülkemizin her yerinde bulunmamız ve herkesin bankası olmamızın yanı sıra, hızlı ve kaliteli hizmet vermek için müşterilerimize hizmet sunduğumuz noktaların sayısını artırmaya devam ediyor, hizmet kalitemizi geliştirmeyi ve bunun için gerekli altyapı yatırımlarını sürdürüyoruz.” diyen Hüseyin Aydın, yurt içinde bin 787 noktada şube ve 6 bin 679 noktada ATM sayısı ile ülkemizin en yaygın hizmet ağına sahip bankası olduklarını kaydetti.

Aydın, dijital bankacılığa verilen önemin artması neticesinde, internet şubesi, cep şubesi, çağrı merkezi gibi şube dışı hizmet kanallarını kullanan müşteri sayısında artış yaşandığını belirterek, operasyon merkezinin daha etkin kullanımı ile şubelerin müşteri ilişki yönetim kabiliyetinin günden güne artırıldığını savundu.


"Yurt dışında 18 ülke ve 97 noktada hizmet veriyoruz"

Yurt dışında 18 ülke ve 97 noktada hizmet verdiklerini aktaran Aydın şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ziraat Bankası,130’dan fazla ülkede bin 800 banka ile muhabirlik ilişkisinde bulunmaktadır. Geniş muhabir ağı sayesinde Ziraat Bankası, müşteri tabanının ihtiyaç duyduğu dış ticaret işlemlerinde pazar payını istikrarlı bir büyüme ile yüzde 10’lar seviyesine yükseltmeyi başarmıştır.

Bilanço büyüklüğü, nakdi kredi, gayri nakdi kredi, toplam kredi, konut kredisi, mevduat, öz kaynak, şube sayısı, ATM sayısı gibi alanlarda birinciliğini sürdürmekte olan Ziraat Bankası, sermayesinin tamamı kamuya ait bir banka olarak ülkenin en önemli aktifleri arasında yer almak sorumluluğu ve heyecanıyla faaliyetlerini sürdürmektedir."

Son Güncelleme: 22.08.2016 12:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.