Otomobil İçin Kritik Gün

2019 yılına kadar yürürlükte kalacak olan yeni belgenin, konunun tüm paydaşlarıyla yapılan çalıştay sonucunda son halini aldığını açıklayan Bakan Fikri Işık,

15 Şubat 2016 Pazartesi 14:16
Otomobil İçin Kritik Gün
ABONE OL

Her ne kadar ilk belge, özellikle hedeflere ulaşılması konusunda eleştiriler alsa da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık bu eleştirilere katılmadığını, ilk belge ve eylem planının tamamlanarak sektöre önemli kazanımlar getirdiğini belirtiyor.
05 Mayıs 2011 tarih ve 27925 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ilk belgede tenkit edilen konuların başında, çevreyi gözeten vergilendirme sistemi, ekonomik ömrünü tamamlamış araçların trafikten çekilmesi, bir seferlik değil, bir sisteme dayalı hurda teşvik sisteminin tartışılmamış olması gibi konular geliyordu.
YENİ BELGE YERLİYİ GÖZETİYOR
2019 yılına kadar yürürlükte kalacak olan yeni belgenin, konunun tüm paydaşlarıyla yapılan çalıştay sonucunda son halini aldığını açıklayan Bakan Fikri Işık, belgenin 27/12/2015 tarihinde Yüksek Planlama Kurulu'na sunulduğunu, Başbakanlık'taki onay sürecinin ise tamamlanmak üzere olduğunu belirterek yeni belgede otomotiv sektörünün vizyonunun "Kendine ait yerli markaları ile dünya otomotiv pazarında söz sahibi olmak" şeklinde belirlendiğini dile getirdi.
ÜÇ ANA HEDEF BELİNLENDİ
1- Yerli marka araç üretimi için gerekli altyapıyı oluşturmak
2- Sektörün markalaşma kabiliyetini ve küresel rekabet gücünü artırmak
3- Otomotiv sektörünün güçlendirilmesine yönelik hukuki ve idari düzenlemeler geliştirme
İLERİ TEKNOLOJİYİ YERLİLEŞTİRENE BÜYÜK TEŞVİK VAR
Gelecek hafta imzadan çıkması ve 2019'a kadar yürürlükte kalması beklenen İkinci Otomotiv Sanayi Strateji Belgesi'nde öne çıkan başlıklar şöyle sıralanıyor: -Yerli marka elektrikli otomobil üretimi, -Motor üretiminin desteklenmesi amacıyla Motor Mükemmeliyet Merkezi kurulması, -Uluslararası düzeyde hizmet verecek Otomotiv Test Merkezi kurulması, -Ülkemizde üretilmeyen katma değeri yüksek parçaların Ulusal Odak Projesi adı altında desteklenmesi, -Tedarik sanayimizde faaliyet gösteren firmaların verimlilik analizinin yapılarak verimliliğin artırılması, -Bürokrasinin azaltılması ve sektöre yönelik faaliyetlerin etkinliğinin artırılması amacıyla sektöre yönelik işlemlerin tek elden yürütülmesi, -Çevreye duyarlı araçların kullanımının yaygınlaşması.
SON DAKİKA TOPLANTISINDA TALEPLER BAKANA İLETİLDİ
Mercedes ve Toyota'nın yapacağı iki büyük yatırım haberinin hemen ertesinde Otomotiv Sanayi Derneği temsilcileriyle İstanbul'da bir araya gelen Bakan Fikri Işık, belgeye de girebilecek son dakika talepleri de aldı. 12 Şubat'ta gerçekleşen toplantıda sektör temsilcileri üç önemli konudaki beklentilerini ilettiler. Bunlar İlk dolum yağından alınan ÖTV'den vazgeçilmesi, yerli Tip onay belgesi konusunun bir an önce hayata geçirilmesi ve hafif ticari araçların kiralanmasının önündeki Ulaştırma Bakanlığı engelinin kalkmasıydı. Bakan toplantıdan konularla ilgileneceğini belirterek ayrıldı.
HİBRİT ARAÇLARIN TEŞVİKİ GÜNDEME GETİRİLMED
İ Toplantıda, daha önce Türkiye'de üretilmesi halinde, pazarda da teşvik edileceği söylenen hibrit araçlar gündeme gelmedi. Sektörün bakanla yapılan son toplantıda 'dile getiremediği' diğer iki konunun ilki, 'verilecek teşviklerin mutlaka belge içine alınması talebiydi. Üçüncü ve sektördeki herkesin önemsediği diğeri ise 'sağlıklı bir tartışma platformunun belge ile takvime bağlanması ve vergi artışı gibi kararların 'bir gece ansızın'değil tartışılarak alınmasının önünün açılmasıydı.
GÜNDEMİMİZDE MÜSTEŞARLIK YOK
Çalıştayda ayrıca uzun süredir sektörün talep ettiği ve dillendirdiği "Otomotiv müsteşarlığı" konusunda da talepler yenilendi. Ancak Bakan Işık'ın bu konuda, kurulması istenen müsteşarlığın sadece bürokrasiyi artıracağı yorumu yaptığı için gündemde olmadığı da belirtildi.


Son Güncelleme: 15.02.2016 14:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.